Vladimír Dzuro: „Mrzí mě, že jsme při exhumaci těl v masovém hrobě nenašli všechny oběti. Důležité je to pro pozůstalé, aby se ten příběh definitivně uzavřel“

31. říjen 2024

Vladimír Dzuro, emeritní policejní rada, se narodil v Kladně a dětství prožil v Buštěhradě. V letech 1983 až 1995 pracoval jako kriminalista pro Policii České republiky, nejprve u Kriminální policie v Praze 10 a později v Národní ústředně Interpolu v Praze.

Vladimír Dzuro je jméno, které by mohlo být spojováno s českou kriminální policií nebo Interpolem, ale jeho kariéra ho zavedla mnohem dál. Jako první Čech se stal vyšetřovatelem Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, kde stál před těžkými úkoly, ale i nezapomenutelnými zkušenostmi.

Dzuro začínal svou kariéru na kriminálním oddělení pražské policie, kde řešil násilné trestné činy. Přestože si kriminálka získala jeho srdce, brzy se rozhodl zkusit něco nového a odešel na Interpol. Po krátkém působení u této instituce zamířil do válečné Jugoslávie, kde pracoval jako bezpečnostní důstojník OSN v obklíčeném Sarajevu. „Byla to válečná zóna, neustálé ostřelování a boj o přežití,“ vzpomíná.

Mezinárodní tribunál v Haagu

Po Sarajevu dostal nabídku stát se vyšetřovatelem válečných zločinů pro Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Pro tuto roli musel nejen rozumět historii konfliktu, ale také poznat konkrétní místa a svědky tragických událostí. „Náš úkol byl najít svědky, vyšetřit zločiny a poskytnout důkazy pro soudní procesy,“ vysvětluje Dzuro, který se snažil přinést spravedlnost obětem jugoslávských konfliktů.

Jedním z nejslavnějších případů byl zátah na zločince Slavka Dokmanoviće, který měl podíl na masakru v Ovčare. Dzuro a jeho tým vylákali Dokmanoviće do kontrolované oblasti OSN a následně ho zatkli. Tento případ vstoupil do dějin tribunálu a ukázal, že i mezinárodní justice může přinést výsledky, byť za těžkých podmínek.

Návrat do OSN v New Yorku

Po deseti letech v Haagu přijal Vladimír Dzuro nabídku stát se šéfem newyorské kanceláře OSN pro vnitřní záležitosti, kde zůstal až do svého odchodu do důchodu. I přesto, že opustil vyšetřování, jeho vzpomínky na těžké, ale naplňující období zůstávají.

autoři: Joža Kolář , hoch
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.