Návod na jednoduché perníkové 3D vajíčko

11. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy pečení, těsto, vykrajovátka, Velikonoce, formičky

Perníkářka Alena Velčovská z Dobré na Frýdeckomístecku je známá svou perníkovou krajkou. Na své perníčky maluje nejrůznějšími barvami. O její výtvory je zájem, a tak ji musí pomáhat celá rodina, protože Velikonoce, to je pro perníkářku Alenu Velčovskou hodně práce. Vyrábí i jednu raritu a tou je 3D vajíčko.

Bez toho 3D by se to dalo nazvat normální vajíčko. Obvykle vyrobíte perníkové těsto, vyválcujete hmotu a vykrojíte tvar vajíčka. Alena Velčovská má formičky na obě poloviny vajíčka, vyrobí z těsta levou i pravou stranu, upeče, pak spojí a vajíčko ozdobí svými kresbami krajky.

„Není to můj nápad, je na to formička,“ říká Alena Velčovská. Její malby vpadají jako krajka a jsou na všech perníčcích. Maluje samozřejmě i ptáčky, zvířátka, srdíčka z pouti, prostě co zákazník chce. Přednost dává jemným barvám. U Velčovských v rodině to nikdo dříve nedělal a Alena je první, kdo se tomu věnuje profesionálně. Nemá sice čas na dovolenou, není to na zbohatnutí, pomáhat musí celá rodina a samotná pekařka perníčků pracuje od rána do večera, ale je s touto profesí šťastná.

autor: Artur Kubica
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...