Narodil se v Praze, vystudoval v Německu, ale duší je Jiří Vincenc Slavíček malíř Žďárských vrchů
Při malování krajiny je nejlepší se nejdříve jen procházet, vnímat okolí, světlo a stín a hodně přemýšlet. „Krajinu musíme vnímat v sobě,“ říká malíř Žďárských vrchů Jiří Vincenc Slavíček. Za minulého režimu nemohl umělecké školy vystudovat v Československu, proto emigroval do Německa a vystudoval prestižní výtvarnou akademii ve Frankfurtu.
Poslední tři dekády ale maluje na Vysočině: „Musím říct, že jsem ze Žďárských vrchů. Maminka je z Nového Města na Moravě a tatínek z moravských Křižánek. Po válce šli do Prahy a udělali ze mě Pražáka a já se teď sem za ně musím vracet,“ usmívá se.
Dramatická emigrace
„Odešel jsem v roce 1978 potom, co mě vyhodili od zkoušek na výtvarnou akademii. Utíkal jsem velice dramaticky, projel jsem železnou oponou a v kapse jsem měl v kapesníku zabalené nebroušené diamanty od tatínka. A před hranicemi jsem dostal strach, tak jsem je šel ukrýt ve vlaku na záchod, ale pak mě nekontrolovali. Po hodině se vlak rozjel a já jsem šel zpátky na záchod, a diamanty byly pryč,“ vzpomíná malíř s pohnutím na příběh, o kterém nemohl dlouho mluvit. Dopodrobna je popsaný v nedávno vydané autobiografii.
Obrazy Jiřího Vincence Slavíčka jsou plné barev a opravdu veliké. Kdyby nebyly s velkými plátny obtíže, mohly by být ještě větší. „Já jsem chtěl malovat pěti, sedmimetrová plátna, ale to pak neprojdete dveřma, schodištěm, navíc potřebujete velký ateliér a za to jsou velké nájmy. Mě to tedy zkrotilo, a skončil jsem u těch dvoumetrových pláten,“ uzavírá s úsměvem.
Olejomalby přírody, květin i krajin na velkých plátnech najdete vystavené do 20. srpna 2023 v galerii Stará Radnice ve Žďáře nad Sázavou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka