Nafukovací kruh není pro děti při koupání bezpečný. Raději je vybavte rukávky, radí vodní záchranář
Máme před sebou víkend a s ním i tropické teploty, které lákají ke koupání. Pokud se chystáte někam k vodě, měli byste být ale opatrní. Ročně se totiž v Česku utopí kolem dvou stovek lidí, za letošní prázdniny už byli minimálně čtyři.
Úplným základem je samozřejmě umět plavat. Důležité je vzít si s sebou k vodě mobilní telefon - bez něj totiž druhému pomoc nezavoláte. A taky je dobré mít s sebou někoho dalšího - kamaráda, rodinu. Protože jít k vodě sám je podle záchranářů jedna z nejrizikovějších věcí vůbec. Neměli bychom přeceňovat své síly a pít alkohol.
Nebezpečné můžou být pro některé z nás taky prudké změny teplot. Nejčastěji jde o kontrast rozehřátého těla a chladné vody.
Koupání s dětmi
Opatrní a hlavně pozorní bychom měli být při koupání s dětmi. A to neplatí jen u rybníka, ale taky třeba doma v bazénu. Nebezpečné jsou hlavně ty, které nemají nic, za co by se dítě mohlo chytit. A pokud děti neumí plavat, tak je určitě vybavte speciálními a hlavně kvalitními pomůckami. Mezi ně ale nepatří třeba tolik oblíbený a často používaný nafukovací kruh. Ten je podle záchranáře Davida Smejkala nebezpečný, protože z něj dítě snadno vyklouzne. Lepší jsou třeba křidélka na paže.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.