Na grilované maso se nemá spěchat

13. červen 2014
Dobré odpoledne

Než začneme grilovat, po předchozí sezóně gril vyčistíme. „Výhodnější je po posledním grilování v sezóně počkat, až gril vychladne a důkladně ho vyčistit hned, než čekat na jaro,“ usmívá se v páteční poradně Lubomír Mach. „Je s tím pak méně práce, zvlášť pokud si pořídíme spreje na čištění roštů nebo poklopů. V každém případě ale ještě zkontrolujeme i jiné části grilu, než rošt, u plynových například hadičku, jestli těsní nebo jestli ji nerozkousaly myši,“ dodává Lubomír Mach.

Gril si můžeme vybrat plynový, který už zpravidla bývá vybaven bombou, dále elektrický, který si kupujme, pokud máme na zahradě elektrickou přípojku a do třetice gril na dřevěné uhlí. Výsledek je z každého grilu jiný, říká Lubomír Mach: „Chuť masa je o poznání výraznější z grilu na dřevěné uhlí.“

Elektrické grily jsou výhodné pro menší počet lidí, a navíc se dají používat, pokud nemáme zahradu, dosáhnou snadno na balkón či terasu. Největší výhodou elektrického grilu je potom rychlost, za jakou jej rozehřejeme. Trvá to minutu až dvě.

Grilovat by se mělo v pohodě, nechat maso udělat hlavně pomalu, radí Lubomír Mach: „Při grilování není spěch dobrý, jednak si u toho chceme s přáteli nebo s rodinou popovídat a jednak může být rychle ugrilované maso být nedopečené, z čehož často vznikají zdravotní potíže.“

„Vtip je v tom pořídit si maso pokud možno čerstvé a vyrobit si vlastní marinádu, kde alespoň víme, čím jsme si maso ochutili,“ doporučuje dále Lubomír Mach. Hovězí nebo vepřové maso se může v soli nebo bylinkách nechat jen pár hodin, pokud si ho ale chcete nechat odležet v marinádě několik dní v chladu, pak je důležité ho nechat předem odležet při pokojové teplotě, aby se nedávalo na gril ledové,“ dodává.

Lubomír Mach přidává i recept na dobrotu z grilu: „Hrušky nebo jablka rozčtvrtíme, odstraníme jadřince, obalíme do pršutu nebo švarcvaldské šunky, posypeme skořicovým cukrem, ogrilujeme a chutný dezert máme za chvíli.“

autor: dak
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.