Na bývalé partnery je někdy nutno podat trestní oznámení – kvůli stalkingu
Stalking bývalých partnerů je nebezpečné pronásledování a vyhrožování člověku, se kterým měla osoba násilná někdy v minulosti jakýkoli vztah, většinou tedy jde o partnery po rozchodu nebo rozvodu. Vedoucí Intervenčního centra v Jihlavě Jana Volná tyto případy zná také ze své praxe: „Ze 60 % domácího násilí, když se vztah ukončí, se překlopí do ex-partner stalkingu. Je to tím, že osoba násilná se těžce vzdává představy, že ztrácí moc nad partnerem, vůči kterému byli agresivní.“
Stalking má podobu posílání nevyžádané sms zpráv či mailů, obtěžujících zpráv známým, příbuzným, na obec nebo do práce. „Může to být i rozesílání intimních fotek, které si partneři pořídili ještě v době, kdy byli spolu, zvukových zpráv, že oběť dává v práci výpověď a podobně. Dále jsou to výhrůžky, nebezpečné vyhrožované a ve 2 % končí stalking i smrtí,“ uvádí Jana Volná varovné příklady.
Stalker může skončit za mřížemi
„Naši zákonodárci se k tomuto problému staví moudře,“ soudí Jana Volná. „Od roku 2010 je nebezpečné pronásledování a vyhrožování trestným činem a někteří stalkeři na Vysočině už byli odsouzeni i k nepodmínečným trestům. Zaslepený stalker emocí jako je zlost, nenávist nebo touha vlastnit, si neuvědomuje, že ohrožuje sám sebe právě proto, že jde o trestný čin.“ Podle Jany Volné soudy velmi často ukládají předběžné opatření - zákaz kontaktu stalkera s obětí a pokud to osoba násilná nadále porušuje, může i to mít za následek trestní stíhání.
Stalking je plíživý nátlak, který může začít posíláním květin, dárků, až po nevyžádané telefonáty a stupňuje se do nátlaku, kdy oběť začne mít obavy o své zdraví, život a musí styl života změnit. Jana Volná dodává: „Oběť třeba z smsky pozná, že ten druhý ví, kde teď jsem, ale já nikoho nevidím a to pocit, který nahání hrůzu. Ale pozor, už i to naplňuje skutkovou podstavu trestného činu.“
Shromažďujte všechny důkazy a mějte svědky
Pokud jsme v situaci, kdy nás bývalí partneři zastrašují, kazí nám pověst, pak je na místě navštívit policii a mít s sebou důkazy. „Velmi doporučuji schovávat si nahrávky telefonátů, nikdy nemazat sms zprávy, ať jsou jakkoli brutální nebo vulgární. Napadení se velmi často děje na ulici, takže je dobré přizvat případné svědky. Je dobré zaznamenávat události, jak jdou po sobě. Pokud vím, že ten stalker mě může po cestě do práce čekat, tak nechodit sám a chodit vždy s někým, snažit se mít maximum svědků,“ vypočítává Jana Volná, co všechno pomůže stalkera usvědčit.
Stalkingu se dopouštějí lidé zoufalí, protože nedokážou být sami. Může se stát, že takový člověk najde jinou oběť a ta původní se pak už nemusí obávat. „Pokud je to ale naopak člověk, který potřebuje mít moc, má poruchu osobnosti, jsou oběti velmi ohrožené a obecně se jim doporučuje, aby se odstěhovaly hodně daleko, přestože je těžké ztratit rodinu, přátele i práci,“ uzavírá Jana Volná.
Chat s Janou VolnouVíce z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka