Mor včelího plodu a dotace na vyšetření

8. leden 2016
Dobré odpoledne

Na Vysočině je zhruba 4500 včelařů. A dobře vědí, že se musí o své včely starat, aby předešli nákaze jménem mor včelího plodu. „Mor včelího plodu je nebezpečné onemocnění včelího plodu a larev. Jde o bakteriální onemocnění. Není přenosné na člověka. Tuto nákazu je povinné nahlásit. I tlumení této nákazy je povinné,“ vypočítává základní podmínky Ivana Kucharovičová ze Státního veterinárního ústavu.

„Onemocnění se vyskytuje na celém světě a průvodcem moru včelího plodu je bakterie Paenibacillus larvae. Je velmi virulentní a uvádí se, že usmrcuje larvy dokonce už před zavíčkováním,“ říká veterinářka.

Ztráty v chovech včel. Jak je omezit?

Nejdůležitější je předcházení samotné nákaze a prevence. „Včelaři vědí, že musí nakupovat pouze zdravá včelstva, likvidovat opuštěné úly, nepoužívat a likvidovat kontaminované včelařské nářadí, pomůcky a oblečení, nesbírat roje neznámého původu a nenakupovat použité včelařské zařízení apod. Kromě tohoto všeho včelaři musí být velmi bdělí a poctiví sami k sobě i k okolním včelařům a musí skutečně dodržovat další zásady chovu včel, aby zamezili vzniku a šíření této nákazy.“

Na test vzorků dostane včelař peníze

Na Vysočině právě teď probíhá vyšetřování vzorků měli z úlů, ze které veterináři zjistí případnou nákazu. „Sběr vzorků byl zahájen počátkem prosince 2015 a vzorky se všemi náležitostmi je možné odevzdávat do laboratoře až do konce ledna 2016. Vyšetření je zcela hrazeno z prostředků Kraje Vysočina,“ doplňuje Ivana Kucharovičová.

Kdy budou výsledky vyšetření a jaká budou opatření při pozitivním nálezu?

Výsledky vyšetření budou včelaři znát do konce března letošního roku. „Pozitivní nálezy jsme ze zákona povinni nahlásit na Krajskou veterinární správu v Jihlavě. Lze předpokládat přibližně 2-3% výskytu tohoto patogena. O tomto včelaři jsou informováni a velmi si vážíme jejich zájmu a projevenou aktivitu a účast.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.