Mlýn v Balinách na Žďársku ožívá nejen díky tradičnímu zpracování obilí
Mlýn v Balinách poblíž Velkého Meziříčí by mohl znovu sloužit svému původnímu účelu. Snaží se o to jeho majitel Petr Vidlák.
Petr Vidlák se už před lety pustil do náročné opravy mlýna v Balinách. Chce zachovat původní ráz budovy a k životu probudit původní technologii.
Od roku 1943
Poslední úprava mlýna proběhla v roce 1943. „Teď jsme vlastně úplně čistě v roce 1943. Mlýn byl zachovaný, protože za minulého režimu to byla železná rezerva, kdy by se něco přihodilo. Domnívám se a někteří odborníci to potvrzují, že kdyby nás napadli teroristi, tak tady bychom všichni semleli,“ řekl Petr Vidlák.
Na uvedení mlýna do provozu pracuje Petr Vidlák už osm let. „Začíná se to mlet, tady jsou dvě stolice. Děláme ještě nějaké úpravy na střeše a na stropě. Zabývali jsme se turbínou. Co nejvíc toho opravit, ale do mlýnice nesahat, nedělat tam nevratné změny.“
Historie budovy
Ač většina technologie v balinském mlýně sahá do minulého století, samotná budova je starší. „Jsou tady gotické portály, tady to je menší, venku je větší. Měla by to být poslední gotika, která byla, něco kolem 15. století.“
Kromě toho, že se Petr Vidlák snaží mlýn znovu uvést do provozu, chce ho také ukázat lidem. Plánuje i občerstvení. „Naše vize je tady dělat pstruhy.“
V posledních letech začal pan Vidlák na dolním mlýně organizovat výstavy, koncerty nebo kulturní sešlosti. Do budoucna plánuje i letní kino.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Romancov: Věčný mír v Evropě skončil, vracíme se do násilného prostoru. Ignorovat válku je zhoubné
-
Pokud Orbán považuje naši účast na pochodu za vměšování, měl by z EU vystoupit, říká Gregorová
-
České projekty by nikdo jiný do vesmíru nedovezl, říká astronaut Svoboda o své nadcházející misi
-
Turistikou proti Putinovi. Češi vyrážejí na Zakarpatskou Ukrajinu i během války