Miroslava Zápotočná: Střídavá péče není vždy 50 na 50. Lidé mají často zkreslené představy

19. květen 2025

Střídavá péče neznamená nutně rovné rozdělení času mezi rodiče. Soud zohledňuje řadu faktorů, klíčová je hlavně skutečná péče o dítě.

Střídavá, společná nebo výlučná. Tři základní formy péče o děti po rozvodu se podle právničky a mediátorky Miroslavy Zápotočné v budoucnu sjednotí pod jeden pojem. Zatím ale v právním prostředí stále figurují.

„Například střídavá péče není vždy rovnoměrná v poměru 50 na 50, jak si mnoho lidí myslí,“ upozorňuje Zápotočná. „Může být rozdělená i 70 na 30 a pořád to spadá do střídavé péče. Důležité je, že se oba rodiče aktivně zapojují do výchovy.“

Společná péče, i když by mohla být ideální, je podle ní v Česku poněkud vzácná. Vyžaduje totiž, aby se oba rodiče shodli úplně na všech aspektech, od výchovy po zdravotní péči a volnočasové aktivity. „A to bývá po rozvodu velmi složité,“ říká.

Naopak výlučná péče přichází v úvahu tehdy, když jeden z rodičů není schopen, ochoten nebo nemá podmínky se o dítě starat pravidelně. V takových případech soud svěří do péče dítě jen jednomu z nich a druhému stanoví styk.

Soudy přitom při rozhodování o tom, jaká péče bude zvolena, sledují více kritérií než jen časový rozvrh. „Zohledňuje se zdravotní dostupnost, blízkost školy, kroužků, sociální vazby a celkový životní rytmus dítěte,“ vysvětluje právnička a zapsaná mediátorka.

Důležité podle ní zůstává, aby v centru zájmu vždy bylo dítě, nikoli formální rovnost mezi rodiči.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat