Lípu v zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou vysadili dávno před objevením Ameriky

9. červen 2016
Dobré odpoledne

V miniseriálu Českého rozhlasu Region po památkách na Vysočině jsme zavítali do zámku v Kamenici nad Lipou. Pozvání přijal jeho kastelán Luboš Venkrbec a bavili jsme se nejen o osmi set let staré lípě v místní zámecké zahradě. Nejstarší částí zámku v Kamenici nad Lipou jsou prostory zámeckého sklepení, kde je zachovaná původní část stavby gotického hradu.

Nejvzácnější částí zámku je renesanční sál. „Má asi 220 metrů čtverečních s nádhernou klenbou zaklenutou na dva středové sloupy. To si myslím, že je náš zámecký poklad v Kamenici nad Lipou,“ říká Venkrbec.

Přídomek nad Lipou v názvu Kamenice je podle 800 let staré lípy

„Nad Lipou není zase tak dlouho. Kamenice přídomek získala až v 19. století v době národního obrození, kdy bylo zdůrazňované slovanství a lípa je slovanský strom,“ vysvětluje host. Lípu najdete v zámeckém parku. „Někdy na konci 19. století byl na lípě vybudovaný taneční parket, takže tam lidi opravdu tancovali,“ doplňuje Luboš Venkrbec.

Výstavy nadchnou hlavně děti

V západním křídle najdete expozici dětských pokojíčků. Na ni navazuje výstava angličáků. „Ani zámecké sklepení není prázdné. Přes léto tam máme zase hračky,“ dodává s úsměvem host. Na zámku ale najdete i expozici nábytku 19. a 20. století. V renesančním sále je výstava kovářství a nechybí ani dětská herna.

Při demolicích v zámku našli renesanční sál

„Největší překvapení a objev byl renesanční sál. Protože byl rozdělený různými příčkami a nikdo netušil, že v renesančním zámku se skrýval takhle krásný reprezentační prostor,“ říká Venkrbec.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.