Lesníci na Vysočině připravili 2000 budek. Chtějí do nich nalákat sovy a malé dravce

7. červen 2020 06:00

Přemnožení hraboši ohrožují už druhým rokem nejen úrodu zemědělských plodin, ale i lesy. Jejich správci proto chtějí do boje proti hlodavcům nasadit na Vysočině sovy.

Pahýly zdánlivě nelogicky nechané uprostřed mýtin, rozměrné budky umístěné na vysokých kmenech stromů. To všechno má jediný účel – vrátit do lesů na Vysočině sovy a jiné drobnější dravce. Budou mít za úkol zlikvidovat přemnožené hraboše.

„Tam vidíte torzo, můžeme k němu dojít,“ říká krajské ředitel Lesů České republiky (LČR) František Holenka toho času v kůrovcem poškozeném lese u Želetavy. Na holých pláních jsou ponechané stromy, spíš uschlé kmeny.

„Je to asi čtyřmetrový pahýl. Je to pro drobné dravce, slouží to k loveckým účelům, věšíme na to budky.“

Puštík, kalous, poštolka, sýc

Budky pro dravce vypadají jinak než třeba pro sýkorku. Každý pták vyžaduje něco jiného. „Pro Vysočinu máme čtyři druhy budek – pro puštíka, kalouse, poštolku a sýce,“ pokračuje František Holenka.

„Tady v okolí Ježkovce máme asi 30 takto umístěných Budek, v celém kraji je to asi 2.000 budek. Sovy zahnízdí samy, jsou adaptovatelné.“

Hlodavci

Mírná zima, méně srážek, to vše dohromady s dalšími aspekty způsobuje v posledních letech přemnožení hlodavců. Myši napadají zemědělskou úrodu, škodí v lesích. „Škody nemáme jen my. Les sousedí se zemědělskou krajinou, musíme spolupracovat dohromady. Dáváme to i na kraj porostů.“

Karel Coufal z Agrární komory na Třebíčsku k tomu dodává: „Obecný názor je, že se situace s hraboši nezlepšila, ohniska zůstávají na stejné úrovni.“

Kolik budek sovy na Vysočině nakonec obydlí, zjistí lesníci asi za rok.

autoři: Milan Soldán , mik
Spustit audio

Související