Kybernetických podvodů přibývá, mezi nejohroženější skupiny patří osamělé ženy a senioři

11. duben 2023 12:44

V Česku přibývá takzvané kybernetické kriminality. Podle údajů Policejního prezidia České republiky se počet případů, které policie řešila, během loňského roku zvýšil o 95 procent. Častým terčem bývají senioři. Ti v některých případech přišli skoro o všechny svoje peníze.

Internetový podvod začíná často velmi nevinně, jak dokumentuje i příběh manželů, jejichž jména redakce Českého rozhlasu zná, ale protože se styděli, veřejně je neuvádí.

„Manželka chtěla prodat na Bazoši boty. Využila k tomu nějakou aplikaci, kterou jí nabídla kupující. Měla to být aplikace přes dopravní společnost DPD,“ popisuje muž.

Aplikace vyžadovala, aby se žena přihlásila do internetového bankovnictví. Když tak udělala, nabyla po nějaké době dojem, že transakce peněz neproběhl, a celý prodej zrušila.

„Po nějaké celkem krátké době začaly chodit z banky nějaké zvláštní zprávy, jako by proběhly nějaké převody peněz a na e-maily přišla smlouva o založení dalšího účtu,“ pokračuje muž.

V ten moment manželé pojali podezření a celou záležitost začali řešit se svou bankou. Bohužel už to bylo pozdě.

„Běžný účet, na který byl v internetovém bankovnictví připojen spořicí účet byl prostě vybílen dočista,“ uzavírá muž.

Podle bývalého policisty Antonína Křoustka je popsaný příběh nejběžnější formou kybernetické kriminality. Snaží se před ním chránit hlavně seniory tím, že pro ně pořádá vzdělávací programy, na kterých vysvětluje triky internetových podvodníků.

„To je založený na třech faktorech: vystrašit, vydírat anebo slibovat,“ popisuje Křoustek.

Spustit audio

Související