Kontaktní čočky mohou způsobit i slepotu. Lidé je neumí používat

12. říjen 2016

Už vás někdy čočky pálily, škrábaly v oku nebo jste měli zarudlé bělmo? Pak zpozorněte. Nejspíš se o své oči a kontaktní čočky nestaráte dobře. Do oka se totiž při nasazování a vyndávání čoček dostávají bakterie, které můžou vyvolat vážné záněty a ty pak způsobit i slepotu. Důležitá je proto správná hygiena a manipulace s čočkami.

Zdravotní komplikace kvůli čočkám má třeba devatenáctiletá Josefina, která v Praze studuje vysokou školu. Dosud čočky nosila s nadšením, hlavně kvůli sportu, ale i proto, že jí prý brýle nesluší. Jenže teď jí lékaři čočky zakázali a Josefina musela oprášit staré obroučky. V oku se jí na rohovce objevil vřed. „Měla jsem oko zarudlé, pálilo, extrémně slzelo a potom už i byl problém ho otevřít a částečně i s viděním, takže opravdu už jsem musela k lékaři,“ svěřila se Josefina.

Oční vředy a záněty spojivek vyvolávají nebezpečné bakterie, které se do oka dostávají třeba právě při nesprávné manipulaci s čočkami, vysvětluje brněnská oční lékařka Šárka Skorkovská. „Nejčastěji je příčinou zlatý stafylokok, streptokokové agens anebo nejzávažnější je pseudomonáda, která je schopná rozpustit bílkoviny rohovky do 48 hodin a způsobit její proděravění,“ vypočítává nebezpečí.

V rohovce pak záněty můžou způsobit jizvy, které snižují průhlednost rohovky a tím zhoršují zrak. Někdy vedou komplikace i k oslepnutí. Podle Skorkovské si uživatelé čoček za takové poškození zraku mohou většinou sami špatnými návyky.


Jak správně používat čočky:
- nepřenášet čočky,
- důsledně měnit roztok v pouzdru,
- po měsíci vyměnit pouzdro na čočky,
- používat roztoky učtené přímo pro čočky,
- vždy umýt ruce před aplikací,
- po koupání v bazénu čočky zahodit,
- vyndávat čočky před spaním.

„Pacient si vůbec nevyměňoval pouzdro na kontaktní čočky, další vůbec neměnil roztok na kontaktní čočky, takže pořád je bral a vracel do stejného roztoku v pouzdru na čočky a ta poslední byla pacientka, která nepoužívala správný roztok na čočky,“ přibližuje Skorkovská.

Lidé na čočkách šetří

Dalším problémem je to, že lidé na čočkách šetří. Ukazuje to průzkum, který představila oční lékařka Lucie Valešová. Zúčastnilo se ho 745 lidí, kteří používají kontaktní čočky. Z odpovědí vyplynulo, že 60 procent z nich nosí prošlé čočky, tedy, že je přenáší. Například týdenní čočky nejsou na sedmero použití, ale pouze na sedm dní od otevření, upozorňuje doktorka Valešová na průzkum oční kliniky Duovize.

„Přenášení kontaktních čoček, spolu s tím, že se nevyměňuje pouzdro každý měsíc a nedostatečně se používá velké množství roztoku na čočky, to jsou nejrizikovější faktory kontaminace kontaktních čoček,“ varuje Valešová.


Více než polovina dotázaných nakupuje kontaktní čočky přes internet nebo v kamenných obchodech, například v řetězcových drogeriích, a to zcela bez vyšetření lékaře, pouze na základě hodnoty dioptrií. Jenže i v tom je rozdíl. Dioptrie na čočky bývají nižší kvůli tomu, že ohnisková vzdálenost je jiná a hrozí, že oční svaly zleniví. Navíc lidé často vybírají i špatné zakřivení a průměr čočky. Ty pak v očích řežou, dráždí spojivky a poškozují rohovku. Jednoduše na oku nesedí a lidé se pak většinou takových čoček sami vzdají.

Osmdesát procent lidí pak v dotazníku přiznalo, že ani nechodí na pravidelné oční prohlídky i přesto, že nosí kontaktní čočky. Lidé tak nekontrolují, jestli je všechno v pořádku a mohou čočky nosit bez obav.

Kontaktní čočky by se navíc neměly používat v bazénu. A je jedno, jestli máte plavecké brýle, či nikoliv. Voda z bazénu se totiž dostává i pod ně. Po plavání bychom pak čočky měli vždycky vyhodit.

„Pokud si vezmete kontaktní čočky do bazénu, tak nikdy nevíte, jaký bakteriální rezervoár v tom bazénu je a ten je velmi rozmanitý. A pokud s nimi poplavete, tak by to měly být čočky, které jsou na hranici nositelnosti, takže si s nimi zaplavete a pak je vyhodíte, anebo by to měly být čočky, které jsou na krátkodobé nošení, především ty denní,“ vysvětluje Skorkovská.

Lékařky odrazují i od spánku v kontaktních čočkách

Podle odborníků má člověk 6,5x vyšší riziko infekce oka, pokud lidé s čočkami spí. „Zarudnutí, řezání a záněty spojivek dohromady tvoří asi 70 procent potíží, které lidé s kontaktními čočkami mají. Pokud je toto banální, může to přejít během pár dní do zklidnění. Jenže člověk to nedokáže rozeznat od začínající rohovkové infekce a vředu a v tom je to nebezpečné. Lidé jdou totiž často k lékaři až po několika dnech a to může být velmi nebezpečné při vývoji nějaké agresivní bakteriální infekce. Pokud je oko zarudlé a řeže a nepřejde to do několika hodin, tak já bych k lékaři okamžitě šla,“ varuje před přehlížením problému Valešová.

Devatenáctiletou Josefinu vřed v rohovce vyděsil, když zjistila, že může způsobit i slepotu. „Hodně mě to vyděsilo. Ve chvíli, kdy si si člověk uvědomí, že o zrak, který bereme automaticky, může přijít. Navíc pořád tam to riziko trochu je, takže dodržuji kontroly a léky.“ Josefina se proto nejspíš už ke kontaktním čočkám nevrátí.

autor: ivv
Spustit audio