Kolem obce Rytířsko na Jihlavsku nelze postavit obchvat. Brání mu jediný člověk

13. únor 2013

Jamné u Jihlavy bude mít obchvat, vedlejší Rytířsko nikoli. Jediný člověk to kraji takříkajíc zhatil. Nechce prodat klíčové pozemky vlevo od silnice ve směru na Žďár a právě tyto pozemky jsou klíčové, jinudy osadu Rytířsko obejít nelze. A kraj vyvlastňovat nebo vyvíjet jakýkoli nátlak nechce.

Rytířsko má jedenáct stálých obyvatel, penzion a omezení rychlosti na čtyřicítku. Málo kdo ji ale dodržuje.

„Motorkáři tu jezdí stokilometrovou rychlostí, policii tu tady neuvidíte.“ Svědkem je místní starousedlík Stanislav Vrbický. Postoj majitele pozemku - jihlavského zubaře, kterého se nepodařilo kontaktovat - nechápe.

„To je bezcenný pozemek, kde se nic nerodí, i tráva tam roste špatná,“ tvrdí Vrbický.

Kraj letos začne budovat obchvat vedlejšího Jamného. Rytířsko zatím musí nechat být, pokojná cesta k pozemku neexistuje a vyvlastňovat nechce. „Vyvlastňování je věc, která je dlouhodobá s výsledkem nejasným,“ říká hejtmanův náměstek Libor Joukl.

Starosta vedlejšího Jamného Jiří Pejcha si obchvat Rytířska také přeje, vlastnické právo k pozemkům je ale podle něj nedotknutelné, i když je stavba ve veřejném zájmu. „Vlastnické právo by mělo být nedotknutelné, a pokud vlastník nesouhlasí, nedá se nic dělat,“ konstatuje.

Nedobrá zpráva je to také pro obyvatelku Stanislavu Peroutkovou. „Tady, když vyjíždíme z baráku, z vrat, tak vůbec není možné dostat se na silnici,“ říká.

Obchvat Rytířska u Jihlavy zůstává jen na papíře, pozemky se patrně získat nepodaří.

autor: mik
Spustit audio