Každý culík pomáhá. Malá drobnost, která udělá velký zázrak

29. květen 2018

V Jihlavě najdete několik desítek kadeřnic, ale jen kadeřnice Šárka Křížová z Dlouhé Brtnice na Jihlavsku stříhá vlásky pro dobrou věc. Na sociální síti jí oslovila členka nadačního Grácie. Ten pomáhá potřebným ženám a dětem, které si nemohou dovolit uhradit z vlastních finančních prostředků vlasovou náhradu – paruku. A vrací jim zpět pocit, že mají na své hlavě plnohodnotný účes. „Takže jsem neváhala a zapojila se,“ prozradila kadeřnice Šárka.

Šárka radí, že ideální je se objednat, tak týden dopředu. Celý proces stříhání pak nezabere víc než půl hodiny. Před odstřižením vlasů se udělá fotografie, pak se dají vlasy do culíku. „Pořádně se to zagumičkovává, aby vlásky nevypadaly postupně, a potom se to upraví do finálního střihu, aby to mělo pořádný tvar a nebylo to jen, tak odfláklé.“

Každý culík je společně s fotografií a evidenčním číslem registrován do systému. Díky tomu je možné kdykoliv dohledat informace, komu vaše darovaná část účesu pomohla.

Do darování se může zapojit každý, kdo má délku vlasů aspoň 20 cm. Vlasy mohou být barvené, nebarvené, kudrnaté, dětské, dospělé. Mohou se tedy opravdu darovat jakékoliv vlasy. Dokonce i ty, co máte doma v šuplíku ještě z vašeho dětství. Stačí je jen přinést do salónu k Šárce Křížové, která doplňuje, že pro darování jsou lepší vlasy dospělého člověka. „Jsou pevnější, a vlásky dětské jsou docela jemné.“

Darovat může i vlasatý muž

Kadeřnice Šárka dokonce zažila i jednu ženu, která se kvůli darování vlasů nechala ostříhat dohola, ale výsledek prý stál za to. Vlasy ale nedarují jen ženy. „Taky jsem tam měla jednoho pána, byl to takovej rocker, opravdu drsňák s tím, že si přinesl i fotku finální střihu, kterého by chtěl docílit. Byl to takový moderní střih na patku s vyholenými stranami. Culík měřil minimálně 42 cm, ale pánovi to opravdu slušelo.“

Vlasy se posílají do Prahy, kde se zpracovávají a dávají typově dohromady stejné druhy culíků. Samotná výroba paruky je velmi časově náročná. Jedna paruka zabere až měsíc práce zkušené vlásenkářky.

Šárka Křížová, kadeřnice

„Je to náročná práce, protože na každý vlásek se tam musí udělat uzlík u té paruky a pak následně se tak dělají u všech vlásků uzlíky, takže je to vlásek po vlásku, není to vůbec jednoduchý.“

Paruky jsou financovány z nadačního fondu a patronkou projektu je zpěvačka Olga Lounová.

Spustit audio