Ježek, aby přežil zimu, musí mít alespoň půl kilogramu

Ježek
Ježek
0:00
/
0:00

Právě začíná období, kdy se ježci chystají zimovat. Jedinci ale musí mít určitou hmotnost, aby přežili do jara.

Lidé není často osud těchto zvířat lhostejný, nosí malé ježky do záchranných stanic nebo útulků.

„ Aktuálně máme na stanici vlastně asi dvacet ježků, kteří jsou v intenzivním výkrmu, aby zvládli přibrat do zimních měsíců dostatečnou váhu. Přitom vlastně ježky, kteří už potřebnou váhu dosáhli, vypouštíme zpátky do přírody,“ ukazuje ředitel záchranné stanice v Pavlově Zbyšek Karafiát podzimní nalezence, které sem vozí lidé ze širokého okolí.  Se svou váhou by ježci nebyli schopni přezimovat.

„Aktuálně by ježci, kolem půlky měsíce října, měli mít aspoň těch 250 gramů, aby zvládli přežít, když začne mrznout a oni jdou spát, tak by pak měli mít váhu alespoň 500 gramů.“

Domů si na dlouhou dobu ježka neberte

Podle ředitele stanice přitom lidé ježky nutně nemusí nosit do útulků nebo záchranných stanic. O pichlavá zvířata se mohou postarat i sami nálezci. Ale jen dočasně. Domů by si je lidé na dlouho brát neměli.

„Pokud máme malého ježka, který má v současné době do 200 gramů, tak ten bude za každou pomoc rád. Nedoporučuji si nechávat toho ježka úplně přímo doma. Je to hmyzožravec a sežere poměrně velké množství bílkovin, takže smrdí. Nám spousta lidí volá, že jim nalila mléko, nebo že jim dala nějaké tučné jídlo, tak vlastně to je špatně, ten ježek má potom zažívací problémy a může uhynout.“

Ježci se sami přitoulají k lidským obydlím, když cítí, že by zimu nepřežili a hledají jídlo.

Pokud je ježek hodně malý, stačí zavolat do záchranné stanice a odborníci si pro něj i přijedou. Poznají také, zda zvíře není nemocné.

Spustit audio

Související