Jemnice je bez dětského lékaře, a není sama. Podobný scénář hrozí Velké Bíteši a dalším oblastem
Už druhý měsíc je Jemnice zcela bez dětského lékaře. Rodiče tak se svými dětmi musí na ošetření dojíždět do vzdálenějších sídel.
Téměř polovina praktických lékařů pro děti a dorost je v Česku podle profesní komory starší šedesáti let. Kvůli postupnému odchodu do penze tak hrozí jejich brzký nedostatek.
Dětští lékaři už delší dobu schází i v Jemnici a s koncem roku tam přestali dojíždět vypomáhající pediatři z jihlavské nemocnice. Zhruba 250 dětí tak zůstalo bez lékaře úplně a jejich zdravotní karty leží na krajském úřadě.
11:0
„Starosta města je syn mého bratrance a říká, jak byste nám mohli pomoci? Tak jsem zinscenoval jednání s ředitelem nemocnice,“ vrací se zhruba dva roky zpátky pediatr jihlavské nemocnice Milan Svojsík, kdy se rozhodl Jemnici pomoct.
„Ředitel měl pochopení, protože jemu i nám bylo líto těch dětí, kteří ze dne na den zůstaly bez péče.“ Pomoc se nakonec natáhla na více než rok a půl. Jenže s koncem roku ustala i ta. Bývalý dlouholetý primář dětského oddělení jihlavské nemocnice se navíc pokoušel i sám sehnat stálého praktického lékaře. „Já jsem oslovil nejméně deset lékařů, dokonce jsme měli v Jemnici jednání s doktorkou z Ukrajiny. Ta když to viděla, okamžitě k dispozici byt, tak řekla, že je to moc práce a že se na to necítí.“
Benefity od města
A zatím nepomáhají ani benefity, které město nabízí. Aktuálně je to téměř jeden a čtvrt milionu korun. Odezvu ale Jemnice zatím nemá, říká starosta Miloň Slabý. „My spolupracujeme úzce s VZP, na kraji je otevřené neustále výběrové řízení, pak je to hlavně přes odbornou veřejnost a přes agenturu.“
Zhruba 250 zdravotních karet pacientů tak skončilo na krajském úřadu. Třeba paní Michaela ale měla štěstí, její děti vzal lékař v Třebíči. „Já tam mám sestru, ta mi to domluvila, tak nás tam vzali od srpna předloni.“
Do bližších i vzdálenějších míst teď musí jezdit všechny děti z Jemnice a okolí. Podle starosty Miloně Slabého ale jen benefity situaci nezachrání. „Já vždycky říkám, že u nás vybuchla časovaná bomba, která už tady tiká tak deset let v celé republice. Jsou prognózy, že během pět až deseti let, pokud se nic nezmění, tak bude 500 tisíc dětí bez lékaře, to je otřesné číslo a musí se s tím něco dělat. Musí s tím dělat něco stát a přenastavit systém.“
Aktivita senátora
A právě o změny usiluje i senátor za Žďár nad Sázavou Josef Klement (KDU-ČSL). „My jsme založili portál Hippokrates, kde se snažíme mapovat potřebnost primární lékařské péče v jednotlivých obcích a s tímhle programem chci seznámit mediky na lékařských fakultách.“
I na Žďársku má aktuálně skončit dětská lékařka, která má ordinaci ve Velké Bíteši a Osové Bítýšce, zatím ale za sebe hledá náhradu.
Problém se ale nejspíš bude prohlubovat po celé Vysočině, jen na Třebíčsku je podle Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost zhruba polovina dětských lékařů v důchodovém věku a není za ně náhrada.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prosperitu ve členství v NATO a EU nevidím. U záruky bezpečnosti si také nejsem jist, říká poslanec Kobza
-
ONLINE: Rusko a Ukrajina zahájí okamžitě jednání o konci války, prohlásil Trump po telefonátu s Putinem
-
Češi porazili Německo 5:0 a jsou zpět v čele skupiny. Dvěma góly se blýskl Flek, zářili i Pastrňák s Nečasem
-
ČEZ podal kasační stížnost kvůli Dukovanům. Druhou po blokaci dohody soudem plánují i Korejci