Jan Žižka: Žoldnéř a lapka, ale také výborný stratég s pověstí neporazitelného vojevůdce
Zřejmě největším vojevůdcem české historie je Jan Žižka z Trocnova. Jeho pověst se postupem času proměňovala, jednou byl označován za hrdinu, jindy zase za loupežníka. Co tedy o Janu Žižkovi skutečně víme?
Přesné datum ani místo jeho narození neznáme. Podle legendy pocházel z jihočeského Trocnova, kde ho připomíná mohutná mohyla. O první oko údajně přišel už v dětství, a proto byla jeho typickým znakem páska přes oko.
Na počátku 15. století se živil jako žoldnéř a lapka na území Čech i Polska, do dějin se ale zapsal až ve chvíli, kdy spojil své bojové schopnosti s husitstvím.
Jan Žižka se účastnil první pražské defenestrace. Pak se stal skutečným vůdcem bojovných husitů. V několika bitvách prokázal, že je výborný stratég, v praxi například poprvé využil vozovou hradbu. Byl u založení města Tábor a získal pověst neporazitelného vojevůdce.
Když ale přišel u hradu Rabí o druhé oko, ztratil svou pověstnou akceschopnost. Zemřel při obléhání Přibyslavi roku 1424 zřejmě na vleklý zánět kůže.
Odkaz Jana Žižky připomíná jezdecká socha na pražském Vítkově, která je od roku 2006 třetí největší jezdeckou sochou na světě. Váží 16 a půl tuny a do jejích útrob se prý vejde až 14 lidí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.