Jak naznačit obsluze, že už nechcete dolít sklenku? Když zavelí král, nepokoušejte se o žádná gesta
„Při dolévání vína záleží na tom, jestli jsme na banketu, kde je jednotné menu a řízené servírování, nebo jsme v domácím prostředí nebo v restauraci s přáteli,“ říká Ladislav Špaček.
Na banketu nemáme vůbec možnost nic vymýšlet, něco řídit a někoho tam regulovat. Tam je nařízeno, že číšníci pouze servírují, odnášejí, servírují, odnášejí a s nikým se nebaví. Proto není možné, abychom si řekli: Já bych si místo brambor dal radši rýži. Dostaneme jednotný pokrm a ten budeme konzumovat.
Stejně tak to je s nápoji. Obsluha vždycky dostane příkaz, kdy a k jakému chodu nalévat bílé víno a kdy červené. Jestliže to víno dostávají všichni, tak si ho musí vzít i abstinenti. Samozřejmě ho nemusí vypít, ale víno se servíruje všem.
Vyvarujte se přehnaných gest
V Buckinghamském paláci se vždycky při hostině stane, že král dá pokyn: A teď rozléváme bílé víno. Pokud se najde člověk, který na skleničku položí dlaň s naznačením, že nechce, číšník to musí ignorovat a nalévá. Protože král dal pokyn. Takže žádná taková gesta neděláme.
Pokud jsme v neformálním rodinném prostředí nebo s přáteli, tak můžeme nenápadným gestem dát najevo, že bychom potřebovali dolít. To znamená to, že jenom mírně zvedneme ruku. Neděláme nápadná gesta, nevoláme, neluskáme prsty a podobně. Jestliže už nechceme dolít, tak to číšníkovi řekneme. Nebudeme dávat ruku nad skleničku, stačí, když řekneme: Děkuji, já už nebudu.
KE KOUPI V E-SHOPU RADIOTEKA.CZ
Ladislav Špaček
Patří k největším odborníkům na vývoj etikety i její současnou podobu. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.
Na začátku učil vývoj české gramatiky, později se stal redaktorem a moderátorem v Československé televizi. Nejznámější byl ovšem jeho post tiskového mluvčího prezidenta republiky Václava Havla mezi lety 1992 a 2003.
Během této doby se účastnil bezpočtu společenských událostí vrcholného charakteru. Navštívil více než padesát zemí světa, setkal se s desítkami prezidentů, králů a jiných hlav států.
Dnes píše knihy o etiketě a pořádá odborné přednášky a cvičení v tomto oboru. Jeho rady z etikety uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 21. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.