I chemický pokus se dá předvádět před kamerou. Školy si zvykají na nový způsob výuky

7. říjen 2020 04:00

Školní výuka se už zase přesouvá do virtuální sféry a středoškoláci místo do lavic usedají doma k počítačům.

Jak to ale zvládají učitelé? Třeba na gymnáziích musí skloubit jak distanční, tak i prezenční výuku.

Chemie

„Jedna možnost byla dělat to v malování, to se ale neosvědčilo, takže jsme si pořídili tabulku stírací, no a já jednoduše se spojím s žáky přes telefon a přes sdílený hovor držím mobilní telefon, oni vidí na tabulku, jak píšu a popisuju jim jednotlivou reakci,“ předvádí ve svém kabinetu učitel jihlavského gymnázia Miroslav Trávník, jak se distančně učí chemie.

Ke komunikaci s žáky využívá aplikaci Microsoft Teams. Výuka je tak i v distanční podobě dostatečně interaktivní. „Oni se do té hodiny mohou normálně zapojovat, já si je můžu vyvolávat. Oni mě slyší, řeknu například: Matyáši, co bude vedlejší produkt této reakce?“

Lépe připraveni

Podle ředitele gymnázia Pavla Suka je nyní škola na distanční výuku mnohem lépe připravena, než tomu bylo na jaře. „Mohu říct, že v této druhé vlně distanční výuky jedeme o tisíc procent na vyšší level, protože spousta vyučujících ty dva měsíce skládala maturitu z distanční formy studia a podařilo se nám spustit výuku s jednotným distančním kanálem, což je Microsoft Teams.“

Na gymnáziu se tak nyní učí nižší ročníky z víceletých gymnázií prezenčně, ostatní studenti distančně. Problém ale je, že gymnázia nejsou na distanční výuku často dostatečně vybavena, říká ředitel Pavel Suk. „K vybavením na distanční výuku si musíme uvědomit, že jsou dobré některé technologické prostředky jako počítač vybavený kamerou a sluchátka s mikrofonem a to skutečně jako nemáme.“

Praktické vyučování

Vládní nařízení o distanční výuce, která platí od pondělí, se pak nevztahuje na středoškolské praxe. Na Střední škole stavební v Jihlavě výuka některých učňovských oborů pokračuje v normálním režimu.

„My jedeme v cyklech a v současné době máme v tom cyklu praktické výuky žáky třetích ročníků učebních oborů a žaky prvních ročníků učebních oborů. Tenhle cyklus nám jede do polovinu listopadu,“ popisuje v budově praktické výuky v Heleníně ředitel školy Pavel Toman.

Ostatní obory v jeho škole pak pokračují na distanční výuce. Ta je od letošního školního roku díky novele školského zákona pro všechny žáky povinná.

autoři: Patrik Salát , mik
Spustit audio

Související