Humpolec je teď možné vidět i z výšky. Místní pivovar udělal rozhlednu ze svého komína

4. červen 2022

Na Humpolec, město na Vysočině, kam se podle filmového příběhu odstěhoval Hliník, se zájemci nově mohou podívat i z výšky. Nová rozhledna vznikla na komíně místního pivovaru, který stojí v centru města. Vyhlídkový ochoz je ve výšce 33 metrů a uvidíte z něj nejen Humpolec, ale i hrad Lipnici nebo vrch Melechov, který se tyčí nad známým vodáckým centrem Stvořidly.

„Tato rozhledna je obestavěná kolem komína,“ říká mluvčí pivovaru Radek Tulis a dodává, že komín je plně funkční a slouží pivovaru. Rozhledna je z ulice přístupná přes karuselový vstup po zaplacení poplatku v automatu. S ohledem na klid obyvatel blízkých domů je vstup na rozhlednu omezený pouze na všední dny.

Návštěvníka čeká přesně 189 schodů, ale vyhlídka stojí určitě za to. A navíc, na horní plošině je dokonce i lavička, což na rozhlednách obvyklé nebývá. Po celém obvodu ochozu je na zábradlí připevněná jednoduchá mapka se zajímavými blízkými i dalekými cíli. „Pro zajímavost, z Humpolce k Jaderskému moři je to 642 kilometrů,“ dodává Radek Tulis.

Humpolecký pivovar má také nové návštěvnické centrum, které nabízí prostory k firemním i soukromým akcím, je tu malý kinosál, obchůdek a v neposlední řadě i restaurace s vyhlídkovou terasou.

Model pivovaru

Ve druhém patře centra se nachází expozice, které dominuje 3D model areálu pivovaru, který je vyvedený do nejmenších detailů. „Jako jsou třeba auta našich spolumajitelů,“ ukazuje s úsměvem Radek Tulis. V kinosále se promítá film o historii pivovaru. „Vzpomínky spolumajitelů pivovaru a archivní i aktuální materiály působivě sestavil herec, scenárista a režisér Jiří Mádl,“ říká mluvčí.

V návštěvnickém centru je možné domluvit si i prohlídku pivovaru s průvodcem. „Začneme na varně, to je srdce pivovaru,“ říká průvodce Zbyněk Mach a nad vyleštěnými pánvemi popisuje přesný postup výroby piva. Prohlídka pak pokračuje například do ležáckých sklepů, stáčírny piva do sudů nebo k plničce lahví. Zajímavým propojením historie a současnosti pivovaru je sto let staré točité schodiště, které vede ze dvora až do třetího patra návštěvnického centra, kde je umístěný konferenční sál.

Zbyněk Mach, průvodce pivovarem
Spustit audio