Hravost je možné trénovat, cvičit ji je možné i cestou do práce

6. únor 2023

Na kontě má už přes 60 knih a každý rok přidá tři až čtyři další. Komiksový kreslíř, herec a režisér Petr Kopl vytváří mimo jiné náčrtníky, které mají lidem pomoct rozvíjet jejich fantazii. Inspirace podle něj leží všude, i na ulici, jen je potřeba se naučit s ní pracovat.

Každý člověk, který je oddaný svojí profesi, vždycky přemýšlí, jak by cokoliv mohl v té své profesi uplatnit. Prvním předpokladem úspěchu je proto podle Petra Kopla sbírat inspiraci. Jednu z rad má ve svém komiksovém náčrtníku, učebnici budoucích komiksových kreslířů.

„Člověk musí probořit nějaké mantinely, které má. My máme v hlavě, že když se řekne zelená, tak nás napadne tráva. Když řekneme modrá, tak nás napadne obloha,“ vysvětluje komiksový kreslíř a dodává radu, jak s takovými stereotypy pracovat. „Dobrý způsob je, že si vezmete třeba slovník a naslepo najdete dvě nebo tři slova. A najednou vám z toho třeba vyjde poštolka popelář, skládací harfistka nebo mléčná želva. Jak vypadá taková mléčná želva? A zkoušíte to promýšlet. A úplně nejlepší je si to nakreslit.“

Když člověk podobná cvičení dělá často, už ho napadají věci, co ostatním připadají jako hloupost. „Třeba jdete po hlavní silnici. No tak jak asi vypadá silniční hlava? Nebo vidíte medvědí česnek. Tak jak asi vypadá česnekový medvěd? A takto si hrajete se slovy,“ usmívá se Petr Kopl. Hravost je podle něj možné tímto způsobem nacvičit.

Petr Kopl získal za svoji práci řadu ocenění, v roce 2020 i medaili Kraje Vysočina.

Spustit audio

Související