Hospodářský dvůr Bohuslavice chce pomoci až 200 uprchlíkům. Prostory mají po celé Vysočině

10. březen 2022 06:00

Hospodářský dvůr Bohuslavice se stává cílem ukrajinských uprchlíků. Objekt totiž nabízí bezplatné ubytování i stravu, pomohli tam už desítkám lidí. 

Jednu z největších ubytovacích kapacit pro ukrajinské uprchlíky na Jihlavsku nabídl Hospodářský dvůr Bohuslavice. Ubytovat se tam mohou zhruba dvě stovky lidí, a to nejen přímo v Bohuslavicích, ale i v dalších objektech společnosti, pod který dvůr spadá. 

Několika desítkám uprchlíků už pomoc poskytli. A stále přicházejí další. 

Čeština a Ukrajinština

Hospodářským dvorem v Bohuslavicích zní nejen čeština, ale také ukrajinština. Prostory totiž aktuálně částečně obývají lidé, kteří utekli před válkou. Střechu nad hlavou tady našla i paní Tamara, která před vypuknutím války žila na předměstí Kyjeva. 

Hospodářský dvůr Bohuslavice, pomoc uprchlíkům

„My jsme odešly v den, kdy jsme poprvé slyšely, jak střílejí. Pak jsme byly ještě několik dní v Zakarpatí a odešly sem.“ Paní Tamara utekla spolu s dcerou a dvěma vnučkami. „Na Ukrajině zůstal manžel mojí dcery.“

Chtěly by se vrátit…

Co bude dál zatím obě ženy neví, pokud ale válka skončí, na Ukrajinu by se chtěly vrátit. V Bohuslavicích s nimi pobývají i jejich krajané, dvůr jich ubytoval několik desítek, říká jeho ředitelka Marie Brunnerová. „Na hotelu jich přespalo čtrnáct, přijedou další tři rodiny. Na ubytovací kapacitě v Nové Říši máme dalších patnáct lidí. Nabídla se taky fara, kam jsme poslali celý autobus.“

Teď ale naráží například na problém se zajištěním zdravotní péče. Některé děti totiž přicházejí s nachlazením, nevolností a dalšími nemocemi. „ Máme tu lidi, kteří jsou přihlášení ke zdravotnímu pojištění. Stát tohle přislíbil a probíhá to, my ale nemáme pracovníky, kteří by vozili do toho zdravotnického zařízení nemocné děti.“

Společnost Starkon

Ukrajinští uprchlíci ale nebydlí pouze v Hospodářském dvoru Bohuslavice. Volné kapacity našla společnost Starkon, pod kterou dvůr spadá, i v dalších svých nemovitostech. Pokračuje majitel firmy Jiří Kovář. „Rozvezeme je do dalších prostor, které máme v Moravských Budějovicích, Jihlavě, Telči, ve Strašicích u Plzně. Jsme připraveni na dalších asi 200 lidí, kterým bychom mohli poskytnout přístřeší.“

A pomáhá také Nadační fond Šťastná hvězda, říká jeho ředitelka Alena Skovajsová. „Jsem domluvená s dobrovolníky, že budeme do krabic rovnat pro jednotlivé rodiny jídlo a hygienické potřeby. Budeme to rozvážet po těch domech, které má tady pan Kovář, aby začaly samostatně fungovat.“

Část uprchlíků zatím neví, co bude dál. Pro některé ženy už ale Marie Brunnerová našla práci. „Podařilo se mi domluvit s firmami, které se zabývají montážemi drobných výrobků a budou těm ženám vozit práce přímo do domu.“

Hospodářský dvůr i společnost Starkon chtějí v pomoci pokračovat. Jiří Kovář ale doufá, že například s náklady na elektřinu nebo vytápění vypomůže stát, zatím vše pokrývají z vlastních zdrojů. Příspěvek teď dostávají jen zařízení, která mají smlouvu se Správou uprchlických zařízení ministerstva vnitra.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související