Historie se opakuje! Czech Spitfire Club rekonstruuje let osmi pilotů do Polska
Spolek letecké historie Czech Spitfire Club připravil rekonstrukci významné události z roku 1939.
Přesně po osmdesáti letech, a to i ve stejný čas, 7. června v 12:03, z letiště Piešťanech odletí letadlo do Polska. Přípravy letu začaly na letišti u Jihlavy.
Sedmého června roku 1939, tedy těsně před začátkem druhé světové války, odletělo osm mladých mužů z letiště v Piešťanech, do polského Deblinu. „Sebrali, dá se říct ukradli, čtyři letouny a dostali se šťastně do Polska,“ dodává předseda Czech Spitfire Clubu Zdeněk Sadecký. Těch osm mužů zpočátku bojovalo proti nacistům v Polsku, potom se postupně dostali do Velké Británie, kde vstoupili do RAF.
Jedním z osmi mladíků byl i čestný člen Czech Spitfire Clubu Imrich Gablech
Czech Spitfire Club se snaží připomínat významné události našich dějin, o kterých se příliš nemluví. „Leckdy vzhlížíme k hrdinům jiných národů, a přitom jsme měli podobné situace i tady u nás,“ říká Zdeněk Sadecký. Jedním z osmi pilotů byl i čestný člen Czech Spitfire Clubu Imrich Gablech, který byl po roce 1989 povýšen do hodnosti brigádního generála. Zemřel ve sto jedna letech a pochovaný je v Havlíčkově Brodě.
Místo čtyř letounů, které se nedochovaly, letí Andula
Původní letouny se bohužel nezachovaly ani v muzeích. Organizátoři rekonstrukce proto sáhli k letounu Antonov An-2, zvaném Andula, který se sice začal vyrábět až po válce, ale je podobný. Z organizačních a finančních důvodů letí jen jedno letadlo se dvěma piloty a dvanáctičlennou posádkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.