Helena Kubínová: Prošlé léky bych neriskovala

13. květen 2014
Dobré odpoledne

Domácí lékárnička by měla být důležitým vybavením každého obydlí, měla by zvládnout první pomoc při ošetření drobných poranění úrazů v domácnosti a léčivé přípravky pro úlevu při akutních potížích – průjmu, teplotě, bolesti nebo nevolnosti, vyjmenovala vedoucí lékárny z jihlavské nemocnice Helena Kubínová.

Měla by odrážet stav domácnosti – věk jejích členů a jejich obvyklé zdravotní potíže. Ne každý však všechny potřebné léky doma najde. „To se stává i zdravotnickým profesionálům, to mi můžete věřit,“ smála se Helena Kubínová a dodala: „Pak přijdou na řadu hodní sousedé nebo známí, ale základem je prevence. Pravidelné kontroly lékárničky a mít doma všechno, co potřebujeme.“

Najdeme-li lék, který je prošlý, raději ho neužívejme, doporučila lékárnice Helena Kubínová: „Já bych asi bez porady zdravotnického profesionála prošlý lék neužila. Záleží samozřejmě na situaci a na léku, živočišnému uhlí se asi nic nestane, ale jsou léky, kde po době použitelnosti mohou nastat rozkladné procesy nebo mohou vznikat látky škodlivé, látky vyvolávající alergii,“ varovala všechny.

V lékárničce by neměl chybět vhodný teploměr. V roce 2009 byl zakázán prodej rtuťových teploměrů. Podle Heleny Kubínové nebyla poté situace jednoduchá: „Na trhu je řada digitálních teploměrů, které jsou velmi rychlé, což ocení hlavně děti, jsou ale méně přesné než rtuťové. Začaly se také vyrábět teploměry s jinými náplněmi než vysoce toxická rtuť, které se ale velmi špatně sklepávaly. Měli jsme i reklamace od zákazníků, že teploměry nejdou sklepat. Výrobci zareagovali tím, že začali vyrábět směsi, které už jdou sklepávat lépe.“

Lékárničku bychom měli kontrolovat minimálně jednou za půl roku a všechny prošlé léky vrátit do lékárny: „Některé léky mohou být škodlivé pro životní prostředí a každá lékárna má povinnost léky odborně zlikvidovat bezpečným způsobem,“ uzavřela Helena Kubínová.

CHAT:

Petrová - Dobrý den paní Kubínová. Chtěla jsem se zeptat. Prošlé léky do lékárny vracím, ale nikdy jsem nedostala žádné peníze zpět, ani když nebyly vůbec otevřené. Dělá se to u nás nebo ne? Děkuji za odpověď. Jarmila Petrová z Jihlavy

Dobrý den, tyto léky se vracejí do lékárny proto, aby se předešlo poškození životního prostředí, pokud by se vyhazovaly do běžného odpadu, v lékárně se předávají firmě, která má certifikát na jejich bezpečnou likvidaci (obvykle se spálí při vysoké teplotě), za tuto likvidaci se platí poměrně vysoké částky (platí je krajský úřad), nejlépe je tomu všemu předejít (někdy to ovšem nejde, pokud pacientovi lék třeba nesedí a je nutno jej vyměnit), a nedělat si třeba doma zbytečně velké zásoby léků.

autor: dak
Spustit audio