FOTO: V opuštěných uranových dolech v Rožné vědci simulují úložiště jaderného odpadu

27. listopad 2021 06:00

Kde bude v budoucnu stát hlubinné úložiště jaderného odpadu, ještě není rozhodnuto. Vědci ale mezi tím provádějí řadu experimentů v bývalých uranových dolech.

Vědci v bývalých uranových dolech v okolí Dolní Rožínky na Žďársku zkoumají, jak kontejnery s jaderným odpadem nejlépe uložit. Vše se odehrává půl kilometru pod zemí.

Rožná

Pět let už se v dole Rožná na Žďársku netěží uran. I přesto se v podzemí stále pracuje. V lokalitě Bukov tam v hlubinné laboratoři výzkumníci zjišťují, jak se budou chovat jednotlivé materiály v plánovaném úložišti jaderného odpadu. Pracují ve stejné hloubce, v jaké má být v budoucnu uložené vyhořelé palivo z jaderných elektráren.

Výzkumník Karel Sosna zkoumá, jak proudí voda v puklinách horniny. „To je vlastně jediné dynamické médium, které může transportovat radioaktivní látky. Proto je nejdůležitější zjistit, jak rychle ta voda proudí. Hodně rychlé vody je špatně.“

Voda, koroze

V podzemních prostorách se také zkoumá, jak mohou korodovat pouzdra, do kterých se vyhořelé jaderné palivo bude ukládat. Pokračuje Lucie Hausmannová ze Správy úložišť radioaktivních odpadů: „Projekt trvá dohromady 13 let s tím, že to je přípravná fáze, realizace a pak samotné testování materiálu bude až deset let. Vypadá to, že největší dynamika je na začátku.“

Vyhořelé palivo bude v pouzdrech simulovat médium jako je třeba olej, který bude neustále zahříván. „Bude dvouplášťový obalový ukládací soubor ze dvou ocelí.“

Výzkumné pracoviště v Bukově funguje pět let. Uzavřít by se mělo v roce 2030. Ten samý rok by měla být vybrána finální lokalita pro stavbu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů.

autoři: František Jirků , mik
Spustit audio

Související