Dívku s perlami ve vlasech známe ve třech jazycích

2. srpen 2013
Odpolední evergreeny

Odpoledne s evergreeny zahrnovalo mimo jiné skladbu nahranou v roce 1969 maďarskou skupinou Omega. V době složení svého největšího hitu už se na maďarském hudebním poli pohybovala 7 let a hrát vydržela přes 30 let.

Písnička Gyöngyhajú lány zaujala zpěváka Aleše Brichtu natolik, že se jí o 25 let později ujal a nazpíval českou verzi, kterou nazval Dívka s perlami ve vlasech. V českých rádiích měla úspěch a hraje se dodnes.

Melodie se ale objevila i na evropských žebříčcích, a to díky německé hardrockové skupině Scorpions, která ji pod názvem White Dove (Bílá holubice) natočila o rok později, než Aleš Brichta. Hit se ale jistě objevil i v dalších jazycích v podání mnoha dalších interpretů.

Naďa Urbánková zavzpomínala na události kolem vyhoření Národního divadla a jak tato událost pohnula českým národem – 2. srpna si totiž připomínáme výročí úmrtí Josefa Zítka, který se na stavbě divadelní kapličky podílel.

Dětem ze školky jsme položili záludnou otázku: kdo je to krejčí? Když zsjitily, že šije, zamýšlely se nad tím, proč by chtěl prodat šicí stroj a jakou vlastně barvu by měly mít svatební šaty.

autor: dak
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.