Dětmi ani partnery se nemusíte nechat okrádat, pomůže vám Intervenční centrum
Jana Volná z Intervenčního centra definuje ekonomické násilí, které páchají někteří lidé na svých blízkých. „Jde o omezování v přístupu k finančním zdrojům nebo naopak nucení k výdělkům, k předávání financí, které si osoba ohrožená vydělá nebo nucení k tomu, aby si brala půjčky. Nebo například když je jeden z partnerů na rodičovské dovolené a druhý mu dává na živobytí málo nebo vůbec nic. Pokud se člověk svého násilného partnera nebo babička svých dětí či vnoučat bojí, pak si odmítnout nedovolí a nese si následky v podobě splácení půjček po zbytek života.“
Mezigenerační ekonomické násilí zahrnuje rodiče nebo prarodiče, kteří jsou svými dětmi a vnuky atakováni pokaždé, když ti mladší chtějí peníze. Jak podotýká Jana Volná: „Pokud peníze neodevzdají, nastupují sankce v podobě odpírání citových projevů, hrubostí, nadávek až k těžkému fyzickému násilí.“ Tito mladí lidé nemají vlastní peníze, bývají závislí na drogách, na alkoholu, nemají zábrany a je jim úplně jedno, jestli jde o cizího člověka nebo o babičku, či otce. Jednají také daleko brutálněji, než lidé, kteří závislí nejsou.
„Je pravda, že ohroženým lidem trvá velmi dlouho, než se odhodlají zavolat nějakou pomoc, ať už policii nebo jdou si o své situaci popovídat na Intervenční centrum,“ říká Jana Volná. Manipulace a vydírání násilníky v tom hraje také svoji zásadní roli.
Podle Jany Volné je pro lidi ohrožené ekonomickým násilím důležité stanovit si jasnou hranici, kam až jednání partnerů či potomků může zajít. „To dítě nebo vnouče už bývá zpravidla dospělé. Měli bychom v sobě najít sílu, kdy ho odmítneme, kdy mu řekneme, ať si najdou práci nebo se zajdou zaevidovat na úřad práce. Ti lidé mají většinou obavy, že jim to dítě poté, co se se svou situací svěří, ublíží, že je opustí nebo zavrhne. Největší strach ale mívají z toho, že se celé okolí, rodina i komunita dozví, že jako rodiče selhali.“
Všichni ohrožení lidé z kraje Vysočina se mohou obrátit na Intervenční centrum. „U nás se dozví, co udělat mohou, ale ne, co udělat musí. Získají u nás přehled o možnostech, jaké mají a získají u nás i podporu. K nám nechoďte své děti udávat, přijďte se poradit,“ uzavírá Jana Volná.
Chat s Janou VolnouNejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.