Deskové hry jsou skvělá zábava pro deštivé dny, radí jihlavská učitelka Soňa Daňková. Sama jednu s dětmi vytvořila
Prázdninový režim často vyžaduje plán B pro dny, kdy počasí nepřeje venkovním aktivitám. Soňa Daňková, jihlavská učitelka, přinesla do studia Českého rozhlasu Vysočina inspirativní řešení – deskové hry.
„Deskové hry jsou skvělým nástrojem pro vzdělávání i zábavu. Umožňují dětem rozvíjet logické myšlení, spolupráci a kreativitu. Mnohé z her, které máme k dispozici, nejsou jen o zábavě, ale také o učení,“ říká. Pro rodiče má jednoduchý tip: „I při cestách na výlety lze hrát různé slovní hry nebo hry s přírodním materiálem, které nevyžadují žádné speciální pomůcky.“
Tipy Soni Daňkové na deskové hry:
Abalone
Activity
Bang!
IQLANDIA
Jak dobře to znáš u nás
Kaskádie
Rummikub
Tajemství těla
Zázraky přírody
50 odstínů Českomoravské vrchoviny
Soňa Daňková společně s žáky ze Základní školy Seifertova v Jihlavě vytvořili deskovou hru "50 odstínů Českomoravské vrchoviny". Tato hra, plná edukativních prvků a zábavných úkolů, byla inspirována krásami Vysočiny. „Název hry je sice trochu provokativní, ale byl to nápad dětí. Hra obsahuje 50 karet a celý koncept reflektuje 50. výročí naší školy,“ vysvětluje Daňková.
Hra se rychle stala populární nejen ve školách, ale i v místních knihovnách a muzeích. „První místo, kde byla hra k sehnání, byla Městská knihovna v Jihlavě. Nyní ji lze najít i v Krajské knihovně v Havlíčkově Brodě a v dalších knihovnách po Českomoravské vrchovině,“ říká. Hra možná půjde i do prodeje, což je skvělá zpráva pro všechny, kteří si ji chtějí zahrát doma.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.