Deset let snahy ekologů přineslo ovoce. U Proseče poblíž Humpolce začne likvidace průmyslové skládky
Roky se do lomu u Proseče poblíž Humpolce ukládal průmyslový odpad, a další dlouhé roky tam leží a kontaminuje půdu. Teď by měl konečně nadobro zmizet.
Po letech jednání a příprav začaly práce na likvidaci skládky průmyslových kalů u Proseče na Humpolecku. Aktuálně na místě padly desítky stromů, samotná těžba kontaminované zeminy pak začne zhruba za měsíc. Zmizet by měla i páchnoucí kalová jezírka.
„Docela to i smrdí tady. Taky to cítím, to je to kalový pole tady.“ Spolu s Tomášem Kašparem a Dagmar Bartošovou z obecně prospěšné společnosti Čistá příroda Východních Čech stoupáme na okraj bývalého lomu za Prosečí u Humpolce.
Od 70. až do začátku 90. let sem odvážely průmyslový odpad nedaleké Humpolecké strojírny. „Nechápu, že to šlo, prostě v těch 60. a 70. letech povolit skládku kalů, nezabezpečenou, ještě na kraji vesnice,“ podivuje se nad černými jezírky uprostřed přírody Dagmar Bartošová.
Před deseti lety…
Společnost Čistá příroda Východních Čech přitom začala o sanaci starých kalů usilovat už zhruba před deseti lety. Do pohybu se ale věci daly až teď. O uplynulém víkendu už dělníci pokáceli náletové dřeviny, aby byl prostor připravený pro těžbu.
„A teď vlastně čekáme, až se odvezou stromy k jejich vlastníkům, ještě se roztřídí, čí je co a pak už najede technika a začne se odtěžovat to těleso skládky.“ U Proseče má vysoutěžená firma odtěžit asi 345 metrů krychlových odpadu. Dále je v plánu i postupné vyčištění podzemních vod.
Kontaminovaná voda
Látky z vyhozeného průmyslového materiálu totiž v místě kontaminovaly nejen půdu. „To těleso skládky bude odvezené pryč, bude to nahrazené jinou zeminou a budeme čistit i tu vodu. Máme termín, že nejpozději do konce roku 2023 to musí být odvezený i vyčištěný.“
„Určitě to má vliv na ekosystémy, co se tu nachází, tam je to vidět, že je to černá pasta, pro zvířata a rostliny je to určitě nebezpečný a právě se prokázal i vliv na potok, co teče pod tím.“
Práce na odstranění skládky vyjdou na více než 30 milionů korun, 85% z toho pokryje evropská dotace, vysvětluje Tomáš Kašpar. „Nejdražší na tom je odtěžení a uložení těch kontaminovaných zemin na skládku.“
Dodavatelská firma se bude totiž muset potýkat i s tím, že kromě průmyslového odpadu vznikla v místě i skládka s komunálním odpadem. Odtěžení kalů by se nemělo dotknout ani okolních obcí. Materiál totiž budou odvážet jednotky aut denně.
Související
-
Jihlava musí rozšířit skládku odpadů u Henčova. Její kapacita krajskému městu nestačí
Už za rok by Jihlava nemusela mít kam vyvážet odpadky, které vyprodukují její obyvatelé. Městská skládka u Henčova je totiž téměř plná.
-
Původní skládka větví v Rynárci se zvrhla v hromady všeho možného. Vyřešila to až závora
Staré matrace, nábytek, pneumatiky. To je jenom drobný výčet toho co lidé navozili v Rynárci u Pelhřimova na místo, kde se každoročně staví čarodějnická hranice.
-
Nevzhlednou skládku u Číměře na Třebíčsku proměnili v mokřad. Svého rozhodnutí nelitují
Údolí Válov u Číměře na Třebíčsku se už sedmým rokem mění. Nyní obec čeká na kolaudaci nového mokřadu a poté se pustí do opravy rybníka.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Útočník z Magdeburku opakovaně hrozil spácháním trestných činů. Za nebezpečného ale označen nebyl
-
Mluvčí Kremlu: Prezident Putin přijal slovenského premiéra Fica. Očekává se jednání o dodávkách plynu
-
Kulturní války na Slovensku? Jen zástěrka pro ovládnutí institucí, míní konzervativní novinář
-
ŽIVĚ: Hokejisté Kladna prohrávají v 28. kole se Spartou 2:4. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos