Deset let od tragédie ve Žďáře: Událost, která změnila bezpečnostní opatření na školách

14. říjen 2024 15:10

Před deseti lety, 14. října 2014, došlo na obchodní škole ve Žďáře nad Sázavou k tragické události, která navždy změnila přístup k zabezpečení škol v Česku. Žena s nožem tehdy zaútočila na studenty, a při ochraně jedné z napadených studentek přišel o život šestnáctiletý Petr Vejvoda. Jeho hrdinství bylo oceněno medailí in memoriam, ale tato tragédie vyvolala vlnu změn v oblasti bezpečnosti ve školství.

Útočnice, která podle odborníků trpěla bludy a byla v době činu nepříčetná, si školu ve Žďáře vybrala náhodou. Už předtím napadla družinářku v Havířově, která ale útok přežila. Ve Žďáře se po vraždě Petra Vejvody pokusila napadnout další studentku a policejního vyjednavače, než byla zpacifikována a umístěna do ochranné detence.

Reakce škol na tragédii

Tento incident vyvolal rychlou reakci nejen na Vysočině, ale v celém Česku. Na školách začala být zavedena nová bezpečnostní opatření. Některé školy, včetně obchodní školy ve Žďáře, zavedly vstupní čipy a zaměstnanci začali osobně kontrolovat vstup studentů, aby se zabránilo vstupu nepovolaných osob. V třídách se objevily klíče, které umožňovaly žákům a učitelům se v případě ohrožení zamknout uvnitř.

Podobná opatření byla zavedena i v jiných krajských školách. Jan Břížďala, radní pro školství na Vysočině, zdůraznil, že tato opatření se stala běžnou součástí fungování škol, a jejich důležitost trvá dodnes.

Další útoky vedly k novým opatřením

V posledních letech bohužel došlo k dalším násilným incidentům na školách, které vedly k dalším bezpečnostním změnám. Na konci roku 2023 došlo k tragické střelbě na Filozofické fakultě v Praze a k útoku v Třebíči, kde student napadl pracovnici školy. Tyto události vedly ke zvýšenému důrazu na bezpečnostní protokoly a tréninky pro případ, že by někdo do školního areálu pronikl navzdory zavedeným bezpečnostním opatřením.

„Po těchto událostech se začalo klást větší důraz na postupy, co dělat, když by někdo do školy vniknul. Krajští IT technici také začali radit školám, jak efektivně rozesílat varovné zprávy přes SMS,“ řekl radní Břížďala.

V některých školách, jako například na průmyslové škole v Třebíči, zavedli i nové technologie, například varovný "tichý alarm", který umožňuje rychlé varování učitelů i studentů přes počítače v jednotlivých třídách. Ředitelka školy Petra Hrbáčková vysvětlila, že alarm by mohl přenášet zprávy a instrukce, například „zůstaňte ve třídě“, aby v případě ohrožení mohli učitelé a studenti rychle a efektivně reagovat.

Tragédie ve Žďáře nad Sázavou zůstává mementem, které připomíná, jak důležité je neustále dbát na bezpečnostní opatření a být připraven na jakékoli hrozby.

Spustit audio