Dagmar Zápotočná: Celoživotní podpora pro osoby s autismem je nezbytná
Autismus je vývojová porucha charakterizovaná problémy v sociální interakci, opakujícími se vzorci chování a narušenými komunikačními schopnostmi. Obvykle se projevuje před třetím rokem života.
Diagnóza poruch autistického spektra je v posledních letech na vzestupu. Dětem s autismem už dvacet let pomáhá Integrační centrum SASOV se sídlem v Jihlavě.
„Vzpomínám si, jaké byly začátky. Před dvaceti lety bylo povědomí o autismu velmi omezené,“ vypráví ředitelka centra, Dagmar Zápotočná. „Za ty roky se nám podařilo rozšířit služby, vzdělávání a povědomí o autismu, což bylo jedním z našich hlavních cílů,“ dodává.
Centrum začínalo jako malý projekt, ale dnes poskytuje služby nejen na Vysočině, ale i v dalších krajích. „Podařilo se nám prolomit bariéry a vytvořit síť podpory pro rodiny dětí s autismem.“
Nárůst diagnóz a zlepšení diagnostiky
„Často se mě lidé ptají, jestli je to způsobeno lepší diagnostikou, nebo jestli jde o nárůst reálných případů. Je to kombinace obojího,“ vysvětluje nárůst počtu případů autismu v posledních letech Dagmar Zápotočná. Kromě lepší diagnostiky podle ní hrají roli i změny v životním stylu, jako je digitalizace a menší objem komunikace v rodinách. „Dnešní společnost se stále více odlidšťuje, což může mít negativní dopad na vývoj dětí,“ pokračuje.
Podpůrné služby a vzdělávání
„Podpůrné služby pro rodiny s dětmi s autismem se v posledních letech rozšířily,“ uvádí Zápotočná. K dispozici jsou zdravotnické, školské i sociální služby. „Důležité je podchytit dítě včas a zajistit mu správné vzdělávání, aby se jeho potenciál mohl maximálně rozvinout,“ doplňuje. Většina škol je dnes na děti s autismem připravena, ale stále je co zlepšovat. „Podpora pedagogů by měla být kontinuální a efektivní,“ říká.
Výzvy dospívajících a dospělých s autismem
„Intervence není jen záležitostí dětství, ale pokračuje po celý život,“ upozorňuje Zápotočná. Jak děti rostou, setkávají se s novými sociálními výzvami, které je nutné řešit s podporou odborníků. „Dospělí s autismem často čelí výzvám při hledání zaměstnání nebo v začlenění do společnosti. Naštěstí roste počet zaměstnavatelů, kteří jsou ochotni vytvořit podmínky pro zaměstnávání lidí s autismem,“ uzavírá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.