Chladné jaro posunulo i práce na zahrádce
Chladné jaro sice práce na zahrádce pozdrželo, ale sazenice okurek, rajčat, dýní nebo cuket můžete bez obav vysazovat ve skleníku. Jak na to, jsme rozebrali se zahradnicí Gabrielou Plešákovou.
Vysazovat už můžete okurky, tykve, rajčata, papriky i celer. Na Vysočině dáváme papriky přednostně do skleníku, stejně jako lilek. Ostatní zelenina poroste i na záhonech nebo stále častěji se rozvíjí i pěstování v nádobách. Co se týká rajčat, tak samozřejmě výhradně vysazujeme silné sazenice.
Zničit část zahrady úspěšně dokážou mšice
I letos je poměrně silný útok mšic. Rozlišujeme přípravky podle ochranné lhůty. Zeleninu a bylinky, které již konzumujeme, můžeme ošetřovat jen biopreparáty, na ostatní můžeme použít běžné postřiky. Do skleníku se vyplatí dát lepové desky.
Boj se slimáky se zdá být vÄ›Äný
Na záhonech, kde je přímý kontakt s půdou, používejte rozložitelné přípravky, které nepoškozují užitečné ježky a další živočichy a přirozeně se rozkládají v půdě. Dlouhodobým pomocníkem je ošetření parazitickými hlísticemi, ale zde bývá úskalím pomalá aplikace. Proto neotálejte a hned po získání je rozdělejte s vodou a zalijte, aby se co nejdřív dostaly do půdy.
Kvůli chladnému počasí, už nezbývá moc času na výsadbu trávníků
Díky dlouhému období chladna musíme nyní rychle vyset trávníky a snažit se dosadit potřebné dřeviny, i když z kontejnerů můžeme sázet po celou sezonu. Zastřihneme odkvetlé jarní keře asi o třetinu. A taky Nezapomeneme odstranit odkvetlá květenství šeříku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.