Česky se často snadněji učí Asiaté než Slované - cizincům na Vysočině pomáhá jihlavský F POINT

25. leden 2024

Na Vysočině je momentálně velká skupina Ukrajinců, kteří do České republiky přišli hledat bezpečí před válkou. V regionu jich je kolem dvaceti tisíc. Ve skupině cizinců ale najdeme i další národnosti. Jsou mezi nimi Slováci, Vietnamci, Mongolové, Rumuni, Bulhaři, ale třeba i Švédové nebo Chorvati.

Na Vysočinu často míří ale i lidé z méně obvyklých zemí. V jihlavském F POINTu například pomáhali i lidem z Filipín, z Kambodži, nebo Uzbekistánu.

Učebnice českého jazyka pro cizince

„Většinou ani neumí anglicky a my za naši organizaci to úplně nedoporučujeme domlouvat se s nimi anglicky,“ říká ředitelka F POINTu Dana Fiedlerová. „Daleko lepší je, když nejde o úplně přesné informace, mluvit s nimi česky anebo přes překladač, případně použít nějakého tlumočníka,“ pokračuje. „Cesta hovořit s cizincem anglicky třeba ve škole, to je cesta do pekel, kdy potom ten cizinec se nechce učit česky, chce se s námi bavit jenom anglicky a k ničemu to nevede,“ uzavírá Dana Fiedlerová.

Překvapivé je, že český jazyk se hůř učí slovanské národy. „Oni se tak trošku naučí rychle, třeba rozumí a pak mají pocit, že jim to stačí. A kolikrát na mě třeba mluví někdo z Ukrajiny, já vůbec nevím, co říká, a on si myslí, že mu krásně rozumím. A když jsme třeba tady měli národy z Asie tak, tak se naučili častokrát lépe česky, i třeba výslovnost,“ dodává Dana Fiedlerová svoji zkušenost.

Spustit audio