Od pekingské opery po české lidové písně: Příběh zpěvačky a bohemistky Feng Jün Song

10. červenec 2024

Feng Jün Song je čínská zpěvačka, bohemistka a lektorka, která propojuje tradiční čínskou operu s českou hudbou. Narodila se na severovýchodě Číny, nyní žije v Česku.

Feng Jün Song se narodila na severovýchodě Číny, v oblasti známé svými chladnými zimami. Už od útlého věku se věnovala studiu pekingské opery, což je tradiční forma čínského divadla známá svým náročným pěveckým a hereckým tréninkem. Od šesti let zpívala každý den, často celé hodiny, pod vedením několika učitelek. Tento intenzivní trénink ji připravil na život plný disciplíny a umělecké oddanosti.

Po střední škole se Feng Jün Song rozhodla studovat na Pekingské univerzitě, kde se začala věnovat bohemistice. Toto neobvyklé rozhodnutí přišlo kvůli jejímu zájmu o jazyky a literaturu. Bohemistika ji nakonec přivedla do České republiky, kde se usadila a začala intenzivně studovat český jazyk a kulturu. Zde také potkala svého manžela, sinologa, s nímž sdílí lásku k česko-čínským kulturním mostům.

V České republice se Feng Jün Song stala nejen uznávanou zpěvačkou, ale také lektorkou, která učí práci s hlasem, dechem a tělem. Vede kurzy nejen pro studenty uměleckých škol, ale i pro veřejnost. Podle Feng Jün Song je správné dýchání základem nejen pro zpěv, ale i pro zdravý život. Její metoda zahrnuje vědomé dýchání, které propojuje fyzické a vnitřní dýchání, čímž zlepšuje celkovou kondici a hlasový projev.

Spojení české a čínské hudební tradice je jedním z klíčových aspektů tvorby Feng Jün Song. Překládá české lidové písně do čínštiny a naopak, čímž vytváří jedinečné hudební mosty mezi dvěma kulturami. Její poslední hudební projekt, album "Písně srdci", obsahuje skladby Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka, které nazpívala v obou jazycích. Tímto způsobem Feng Jün Song neustále obohacuje českou hudební scénu o nové a inspirativní prvky.

autoři: Ivana Wiesnerová , hoch
Spustit audio