Červená Řečice bude mít vlastní kroj. Oděv bude odrážet historii městečka
Lidové kroje pochází většinou z 19. století a spojené je máme spíše s oblastmi s výraznou folklórní tradicí. V Červené Řečici ale vzniká kroj právě v těchto dnech.
Červená Řečice na Pelhřimovsku nikdy neměla svůj lidový kroj, tedy až doposud. Po ročním úsilí a bádání ho dává dohromady jeden z bývalých obyvatel tohoto malého městečka. Místní si ho budou moct prohlédnout už o letošní pouti.
Z recese…
„S kamarádem sousedem odnaproti jsme takoví dva pábitelé, nikdo z nás, ani on ani já už nežijeme z Červené Řečici, ale už několik let jsme se z recese bavili o tom kroji.“
S Jiřím Jedličkou jsme si dali schůzku na náměstí v Havlíčkově Brodě, on sám v Řečici několik let nebydlí. Přesto se rozhodl, že dá tomuto malému městečku kroj. „V minulém roce jsem začal pracovat v zahraničí a po večerech měl hodně času, chtěl jsem z toho udělat takovou srandovní prezentaci.“
Odezva na recesistickou prezentaci, která zahrnovala mimo jiné kroj severoamerických indiánů, byla ale rozpačitá. „Donutilo mě to přemýšlet nad tím, že si děláme srandu z něčeho, co u nás není, byť si to Řečice jako historické centrum zaslouží. Musím k tomu tedy přistoupit vážněji a vytvoříme opravdový kroj.“
Seriózní výzkum
Jiří Jedlička se proto pustil do seriózního výzkumu. „Josef Kopáč z Humpolce, pracovník muzea vydal v roce 1925 publikaci Horácký kroj vysočiny českomoravské a tam jsou ty nejdůležitější informace. Bez toho pána bych ten kroj asi nedal nikdy dohromady,“ ukazuje útlou knížečku s černobílými fotografiemi.
Pomohly také staré obrazy. „My jsme vlastně vycházeli z rytiny červenořečického zámku, která je z poloviny 19. století a tam je vyobrazeno šest malých postav.“
„Jedna z věcí byla, aby na kroji pro Červenou Řečici byla červená barva. Vysočina a Horácko má ty kroje nepříliš bohaté. Výšivky jsem tam ale chtěl, tak jsou tam rostlinné motivy.“
Aktuálně se kroj šije a veřejnost ho poprvé uvidí 24. července při červenořečické pouti.
Související
-
FOTO: Humpolec má poeziomat. Ozývají se z něj texty spjaté s městem a okolím
Humpolec má vlastní poeziomat. Přístroj na přehrávání básní v Česku není úplnou novinkou, ten humpolecký se od těch ostatních ale liší. Stojí na Horním náměstí.
-
Knihovna v Humpolci slaví sté narozeniny. Rozroste se a má také nový název
Knihovně v Humpolci je 100 let a své narozeniny si připomene poměrně netradičně – modernizací. A také si změnila název.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
DeSantis nezvedl Harrisové telefon. Viceprezidentka podle něj hurikán využívá v kampani, říká expert
-
Bezpečnostní prověrka, 15 let praxe. ‚Mám zhruba 27 tisíc,‘ vypočítává svůj plat stávkující pracovnice
-
Francie čelí rekordnímu deficitu veřejných financí. Na finančních trzích si půjčovala více než Řecko
-
Nobelovu cenu za mír získala japonská organizace Nihon Hidankjó. Bojuje proti jaderným zbraním