Čaj je jemná víla, říká jeho celoživotní milovnice. V Jihlavě ho nabízí téměř třicet let

Zatímco v devadesátých letech rostly ve městech i městečkách čajovny jako houby po dešti, dnes o nich tolik slyšet není. Na vzestupu jsou už několik let naopak kavárny. A tak i jihlavská čajovna, která funguje v centru města téměř třicet let, bere kávu takříkajíc "na milost".

Zakladatelka knihkupectví a čajovny Kuba a Pařízek Iva Pařízková se připravuje na velké změny. Prostory, kde od roku 1996 provozovna sídlila, jsou momentálně už třetím rokem v rekonstrukci a návštěvníci čajovny a knihkupectví najdou obojí v provizorních prostorách také ve středu Jihlavy.

Knihkupectví je jen pár kroků od původního místa, čajovna je pak v Husově ulici pod novým názvem "Nasypaný čaj". Původní dům se má stát kulturním centrem, a proto v budoucnu po kompletní opravě přibude v čajovně k nabídce široké škály čajů také káva.

Iva Pařízková nabízí čaj v centru Jihlavy už téměř třicet let

Jak vidí rozdíl v účincích obou nápojů Iva Pařízková? "Kafe je takové vášnivé, ta vůně je silná, agresivní, rychlá a intenzivní, takže vás to v tu chvíli úplně pojme. Srdce vám začne tlouct, člověk je jakoby zrychlený, ale o co to šlo rychleji nahoru, tak o to to jde rychleji dolů. Kdežto ten čaj, to je úplně jiná dáma. To je jemná, něžná víla, která vás obejme," říká milovnice čajů.

Na rozdíl od kávy, která se dá podat i do okénka a vzít s sebou, se čaj dobře pije ve větší společnosti a dlouho: "Vy dostanete s vícenálevovým čajem celou takovou soupravu - čajové moře - takový ten podtác, kam může téct voda, konvičku, šálky, je to celý proces. A nemusíte to pít jenom sám, sejdete se s přáteli a dohromady si připravíte čaj, strávíte spolu hodinu. Prostě chcete věnovat čas sobě a přátelům. Věřím tomu, že ta chuť být spolu, se zase vrátí," zamýšlí se Iva Pařízková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.