Blanka Lednická: Naše praprababičky nebyly mladé nevěsty a nemanželské děti byly na denním pořádku
V pátečním Tandemu byla hostem genealožka Blanka Lednická. Radila, jak začít s rodokmenem, jak se vyznat v archivech a na matrikách.
Nejdřív je dobré obejít babičky a prababičky a vyzpovídat je. Všechno, co nám poví, si nahrát, zapsat, uchovat. Pak teprve zamířit do archivu. Tam se obrnit trpělivostí, fotoaparátem a zápisníkem. Jsou informace v těchto spisech vždycky pravdivé? Musíme na ně spoléhat, nemáme jinou možnost. I když, po čase pátrání zjistíme, že třeba nemanželských dětí, i v naší vlastní rodině, bylo opravdu hodně. A že se naši předkové brzy ženili? Omyl. Bylo naprosto běžné, že před oltářem stála třicetiletá nevěsta a ještě o dost starší ženich.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.