Batáty, melok, jakon. Na první pohled exotické plodiny se možná jednou objeví na běžných polích

6. červenec 2021 05:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Povijnice batátová

Budou se v budoucnu na Vysočině pěstovat batáty, melok, jakon nebo černý kořen? Na pokusné farmě Výzkumného ústavu bramborářského rostliny testují.

Ač to zní exoticky, tak batátům, meloku nebo jakonu se na Vysočině daří. Jsou to zdraví prospěšné rostliny, nenáročné na pěstování, dokážou nahradit mouku, cukr i brambory.

Plodiny zatím běžně na poli neuvidíte, nicméně je možné, že v budoucnu to bude na Vysočině běžný jev.

Funkční potraviny

„Všechny tyhle plodiny řadíme do funkčních potravin. Mají ten benefit, že při konzumaci po delší dobu mohou mít příznivé zdravotní účinky,“ říká Andrea Svobodová z Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě, toho času na pokusné farmě ve Valečově.

„To jsou batáty, tady máme dva druhy – bílý a oranžový. Přesuneme se vedle, tohle je černý kořen, který se pěstuje kvůli vysokému obsahu inulinu. Letos poprvé tu máme melok hlíznatý, zatím to vypadá, že by to mohla být velice vhodná plodina pro naše podmínky.“

Pěstování

Výzkumníci pracují na svých projektech ve spojitosti se zemědělskou praxí. „Nevím, jestli se to někdy bude pěstovat ve velkém, ale určitě je to zajímavé minimálně pro zahrádkáře, kteří letos volali a zajímali se, jestli máme sazenice batátů. Jestli se to bude pěstovat víc, těžko říct, ale vzhledem k tomu, že na českém trhu se batáty vyskytují, myslím, že alternativa pro pěstování by to byla. Pěstování není složité,“ dodává Andrea Svobodová.

Využití plodin by bylo v případě nasazení do zemědělské praxe velmi široké. Například mletý jakon by dokázal nahradit mouku i cukr.

autoři: Milan Soldán , mik
Spustit audio

Související