23 let kastelánem v Náměšti nad Oslavou: Marek Buš o historii, hudbě a rekonstrukcích

9. červenec 2024

Zámek v Náměšti nad Oslavou není jen architektonickým skvostem s bohatou historií, ale i živoucím kulturním centrem. Kastelán Marek Buš, který zde působí již 23 let, se stará o rozsáhlý areál, jehož renesanční krása a kulturní programy lákají návštěvníky z celé republiky.

Zámek v Náměšti nad Oslavou, původně renesanční palác postavený na místě gotického hradu, je díky svému umístění nad řekou Oslavou viditelný zdaleka. Tato národní kulturní památka se pyšní nádherným vnitřním arkádovým nádvořím a bohatě zdobenými arkádami. Zámecký areál zahrnuje i Vlašský dvůr v předzámčí a historický zámecký park s francouzskou zahradou.

Marek Buš, kastelán zámku v Náměšti nad Oslavou, zde působí již 23 let. Pod jeho vedením prošel areál mnoha důkladnými rekonstrukcemi, které zahrnovaly opravu střech, odvodnění nádvoří a modernizaci elektroinstalace. Právě tyto neviditelné práce zachránily podstatu památky. Postupně se také zaměřil na obnovu viditelných částí, jako jsou kamenné arkády a fasády nádvoří.

Hudba i historie

Náměšťský zámek je dějištěm mnoha kulturních akcí. Mezi nejvýznamnější patří Festival folkové prázdniny. Další významnou událostí je festival Concentus Moraviae, zaměřený na klasickou hudbu. Tyto festivaly doplňují další hudební projekty, které využívají akusticky vynikajících prostor zámecké knihovny a nádvoří.

Spustit audio