Žně jdou pomalu, sklizeň máku je v nedohlednu. Práce farmářů komplikují časté srážky

13. srpen 2021 07:00

Mákem letos zemědělci na Vysočině oseli o tisíc hektarů polí víc než vloni. Časté bouřky ale oddalují sklizeň a na některých místech kroupy poškodily i polovinu úrody.

Místo narkomanů letos pustoší vysočinská pole s mákem počasí. Tvrdí to alespoň pěstitelé.  Přesto, že zemědělci na Vysočině tuto plodinu letos vyseli na daleko větší ploše než loni, sklizeň vázne kvůli častým bouřkám a část makovic poškodily kroupy.

Komplikovaná sklizeň

„Sklizeň máku je ještě daleká budoucnost, nemáme ani sklizenou řepku a první plodiny, to je ještě budoucnost,“ říká předsedkyně zemědělského družstva ve Stonařově Miroslava Bártů.

Časté bouřky totiž komplikují sklizeň prakticky všech plodin a na makovicích se nepříznivé počasí podepsalo i jinak. „Máme vždycky dvě maková pole, asi 25 hektarů a jedno máme kompletně sklizené od krup.“

Narkomani

Počasí není jediným problémem pěstitelů máku. Každoročně se na polích objevují partičky převážně cizinců, kteří se domnívají, že z makovic pěstovaných v České republice lze extrahovat látky k výrobě drog. „Letos tu nebyli, ale v minulých letech ano. Většinou jsou to pole blízko komunikací, kde se to nabízí,“ dodává Miroslava Bártů.

Jestli bude letos dostatek českého máku, zatím není jasné. Zemědělci touto plodinou oseli více hektarů než loni. Vysočina v celorepublikové produkci máku představuje asi 16 procent.

autoři: Milan Soldán , mik
Spustit audio

Související