Znáte bloudivý nerv? Řídí náš spánek a také zčervenání tváře, když to nejméně čekáme

16. duben 2019

Spánek je jednou z nejdůležitějších součástí našeho života. Ve spánku organizmus regeneruje a zároveň ukládá živiny z jídla do buněk.

Hela Dvořáková pozvala do Dobrého dopoledne odborníka, farmaceuta Petra Skalického.

„Spánek patří mezi důležité součásti našeho biologického života. Je ovlivňován světlem a tmou a také přepínáním vegetativního systému řízeného bloudivým nervem,“ řekl v úvodu Petr Skalický.

Nerv nazýváme také jako vágní. „Jeho činnost je nezávislá na naší vůli. Třeba nám nechá zčervenat tváře, když to nejméně potřebujeme.“

Pět až osm hodin denně

Kolik hodin denně bychom měli spát? „Dospělý člověk spí jednou denně a délka se pohybuje mezi pěti a osmi hodinami. U dětí je to více, ony totiž potřebují obrovské množství energie k růstu.“

Zdřímnu si po obědě

Řada lidí by si ráda zdřímla po obědě, konečně těch, jak se říká, dvacet, je myšleno dvacet minut, které většinou stačí k částečnému nastartování. „To je k nezaplacení, ovšem v pracovním procesu nereálné.“

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.