Ženy procházejí menopauzou v nižším věku než dříve

18. srpen 2011

Ve čtvrtek jsme si o velmi citlivém a náročném období v životě ženy, klimakteriu, povídali s bylinkářkou Ludmilou Horákovou.

Přechod zažívají ženy dnes v daleko nižším věku než jejich maminky a babičky. Některým se objeví první příznaky už kolem čtyřicítky. Je to dáno hlavně životním stylem, ženy, které pracují ve vedoucích pozicích, zažívají více stresu, a jsou dříve vyčerpané. Dobrou „prevencí“ je tedy, jako vždycky, zdravý životní styl – pitný režim, hodně zeleniny, pohyb. Je dobré doplňovat minerály. Při potížích, které s menopauzou souvisí, jako je pocení, je vynikající šalvějový čaj. Pro úpravu menstruace slouží jeřáb černý. A dobrou službu udělají také „ženské“ bylinky – řebříček, kontryhel, měsíček.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.