Zámek v Brtnici zkoumá georadar. Archeologové tam hledají zdi, stará potrubí a také inženýrské sítě
V areálu brtnického zámku pracují archeologové. Na pomoc si vzali i moderní technologie a budoucí místo vykopávek prověřili georadarem.
Chátrající brtnický zámek má naději na lepší budoucnost. Jednu z nejohroženějších památek v regionu plánuje oddělení památkové péče jihlavského magistrátu zachránit před zkázou. Do prvních prací už se u zámku pustili vedle řemeslníků i archeologové.
Georadar
Archeologové z Masarykovy univerzity v Brně přiváží na třetí nádvoří brtnického zámku dva georadary. Než začnou kopat, chtějí zjistit, co se ukrývá pod vrstvou zeminy. „Většinou hledáme nějaký zdiva, krypty, pozůstatky sídelních aktivit a pro měření v intravilánu je vhodný právě ten pozemní georadar.“
Archeolog Michal Vágner pojíždí s velkým přístrojem na kolečkách po čtvercovém nádvoří. Radarem zaznamenává jakékoliv nesrovnalosti pod zemí. „Když ten signál narazí na něco, co má jinou propustnost než okolní prostředí třeba zeď nebo nějaká dutina, tak přístroj to zachytí, identifikuje a my to pak na základě nějaké zkušenosti vyhodnotíme, interpretujeme a můžeme třeba odhadnout, co by to mohlo být.“
Archeologické výkopy
Přímo Michal Vágner zvládne terénní práce v Brtnici během jednoho dne. Už v srpnu ale na něj navážou jeho kolegové s výkopovými pracemi. Na ty se chystá i archeoložka Jana Mazáčková. „Odkryjeme situace, kde jsou schovaný třeba starý hradby, která skrz to nádvoří běží a budeme dokumentovat tu stratigrafii, kterou samozřejmě odhalíme a zjistíme historii toho nádvoří i historii hradního areálu.“
Zatímco Jana Mazáčková se těší zejména na odhalování historie hradu, památkářům pomůže zase georadar odhalit inženýrské sítě, popisuje Dana Závodská z jihlavského oddělení památkové péče. „Potřebujeme zjistit, jak dál postupovat, aby ten, co bude provádět obnovu, to odvlhčení, tak aby měl jasně rozvržené, kam může, kam nemůže, na co to napojit, jestli budeme muset napojovat na kanalizaci města a nebo je tady vytvořený nějaký kanál, který je jen třeba zasypaný a dá se použít na ty odtoky.“
Podle Dany Závodské je cílem začít zámek postupně opravovat. Památkáři se budou samozřejmě snažit zachránit historicky cenné část areálu.
Související
-
Housle, Real Madrid a zámek v Brtnici mají jedno společné, Eduardo García Salas
Španělský houslový virtuóz Eduardo García Salas byl pátečním hostem Hely Dvořákové v Dobrém dopoledni.
-
Zdeněk Dryšl: Aktivní nakladatel a starosta Brtnice
Herec Zdeněk Dryšl vzpomenul zajímavou osobnost z Brtnice. Josef Birnbaum byl katolický nakladatel s poměrně velkými aktivitami.
-
FOTO: Zámek Aleje jihozápadně od Brtnice je na prodej. Výjimečná stavba je ale zanedbaná
Zámeček Aleje v Jestřebí na Jihlavsku je na prodej. Nadace českého výtvarného umění, která ho vlastní desítky let, celý areál prodává za skoro 42 milionů korun.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jednání Fica s Putinem je poškozování zahraničních politických zájmů Slovenské republiky, říká politolog
-
Putin přijal Fica. ‚Česká vláda zajistila, abychom se nemuseli plazit před masovým vrahem,‘ říká Lipavský
-
Útočník z Magdeburku opakovaně hrozil spácháním trestných činů. Za nebezpečného ale označen nebyl
-
Trump by mohl požadovat vrácení Panamského průplavu. Země podle něj vybírá nadměrné poplatky