Zahrádkáře a sadaře zneklidňují nízké teploty. Ranní mrazíky mohou poškodit květy

7. květen 2019 06:00

Zahrádkáři na Vysočině mohou přijít o letošní úrodu. Děsí je výkyvy teplot. Kupříkladu na úterní ráno byly hlášené mrazíky a ochlazení se má ještě vrátit.

V případě zásahu mrazem hrozí nevratné poškození hlavně těch rostlin, které aktuálně kvetou.

Jahody u Bělé

„Máme šest hektarů jahod, mrazíků se docela obáváme. Už koncem dubna začaly jahody kvést, to je docela brzo, jenže potom přišly mrazíky, takže už ty první květy zčernaly,“ ukazuje rozkvetlé lány jahodníků majitel samosběrného pole u České Bělé Lubomír Šantrůček.

V čepici a rukavicích

Ze současného výhledu počasí mý prý strach. A to i přesto, že se případné ochlazení připravil. „Rozhodli jsme se, že naši úrodu přikryjeme, takže koncem měsíce dubna jsme natahovali textilii. Problém byl v tom, že přišel ten veliký vítr a prakticky dvě třetiny textilie bylo na hromadě, tak jsme natahovali znovu. Jak vidíte, dneska tady pracuju v čepici, v rukavicích a natahuju fólii znova.“

Jahodová plantáž, Česká Bělá

Bílá plachta, která by měla rostliny proti mrazu chránit, má ale i svoje nevýhody. „V současné době máme nataženo pět hektarů textilie, což je krásné, ale máme strach, že opylení bude problém.“ Včely se totiž pod plachtu těžko dostávají.

Včely nelétají

Jenomže ani včely teď nelétají, potvrzuje přibyslavský včelař Petr Málek. „Včela vylítne nad deset stupňů. I když bude třeba nad deset stupňů a bude velký vítr, tak taky nevylétne. Ta včela je poměrně choulostivý tvor.“

Nepříznivé počasí by tak mohlo ovlivnit nejen úrodu, ale i letošní výnosy medu. „Když je hezky, tak vylétnou, něco přinesou, ale co přinesou, budou spotřebovávat samy, takže nebudou dělat nějaký zásoby, který bychom mohli potom vytočit.“

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio

Související