Začít se včelařením chce odhodlání

5. duben 2016
Dobré odpoledne

Když chcete začít se včelařením, musíte nejen sehnat úly, včelstva, ale i razítka od úředníků. Pár tipů do začátku práce se včelami přinesl na Region celoživotní včelař a učitel včelařství Josef Hrnčíř. Včelaření není jen koníčkem, ale je to i celospolečensky významná činnost, která je nezbytná k opylování. Až třetinu jídla bychom bez včel vůbec nevypěstovali.

„Včelaři jsou organizovaní v Českém svazu včelařů. Je jich celkem 50.000 a mají zhruba 500.000 tisíc včelstev,“ udává Hrnčíř. Včelaři mají možnost čerpat dotace jak na včelstva, tak i na vybavení, třeba na medomet. „Jedno včelstvo přinese pro společnost 40.000 až 60.000 Kč ve formě opylovací činnosti. Proto jsou včelaři podporovaní dotací zhruba 180 Kč na včelstvo. Mají možnost si požádat i o technickou pomoc. Pokud si včelař koupí medomet, který stojí zhruba 60.000 Kč, tak může podle počtu přihlášených včelařů dostat dotaci až ve výši 50 % nákladů,“ dodává Hrnčíř.

Každý začínající včelař si musí ujasnit, zda tu práci chce opravdu dělat

„Musí si ujasnit, jestli k přírodě má vztah. Potom by si měl najít zkušeného včelaře, kterému může věřit a o kterém si může udělat obrázek, že je to poctivý člověk. Tam by měl čerpat základní znalosti a zkušenosti. Každý by se taky měl poradit se svým lékařem, jestli je schopen včely chovat a není alergický na jejich jed,“ upozorňuje Hrnčíř. Začátečník by si měl prostudovat i publikace. Tady je potřeba se zaměřit na ověřené zdroje, které vydává například Výzkumný ústav včelařský. Naopak se vyhněte různým nepodloženým radám na internetu a v diskuzích, kam píšou lidé i s minimálními zkušenostmi.

Registrovaní včelaři mají výhody

„V každém městě je základní organizace. Na ni je potřeba se obrátit, vyplnit přihlášku a přihlásit se do organizace za člena. Vstupní poplatek je zhruba 200 Kč,“ říká Hrnčíř. Zaregistrovaní včelaři mohou v případě úrazu při jejich činnosti využít pomoci speciálního fondu. Z něj je možné financovat i další škody, které vznikly na včelstvech. Registrovaní včelaři můžou využít i bezplatné právní pomoci Českého svazu včelařů v případě soudního sporu.

Při koupi včelstva vyžadujte vyšetření na mor včelího plodu

„Je potřeba, abyste si sehnali včely od včelaře, o kterém víte, že má včely v pořádku. To znamená, že včely jsou zdravé a jsou vyšetřené na mor včelího plodu. Varroáza se dá zvládnout. Tu dokážou včelaři léčit,“ říká Hrnčíř. U včelího moru ale neexistuje jiné řešení, než celé včelstvo včetně spalitelného nářadí spálit. Navíc vyšetření je nezbytné i v případě, kdy včely budete převážet na jiné stanoviště, například do jiného okresu. Je dobré začít s aspoň třemi úly. Jedno včelstvo může být slabé a neúspěch jednoho včelstva by mohl začínajícího včelaře odradit. Základní vstupní náklady na vybavení a zhruba tři včelstva jsou kolem 24.000 Kč. Nejdražší položkou je medomet.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?