Z výskytu štěnic v bytě mají někteří lidé psychické problémy
Velkým problémem v bytech a domech je v poslední době vysoký výskyt štěnic. Jak poznáte, že mají u vás doma hnízdo a daří se jim a co udělat proto, abyste se jich zbavili, jsme probrali s veterinářem Danielem Honzákem z firmy Deraslužby.
„Rozpoznat, že doma máte štěnice, může být problém. V raných fázích výskytu nemusí být zamoření zjevné a patrné. Když se vyskytnou nějaké reakce na bodnutí hmyzu, tak to lidé často přisuzují komárům. Nicméně štěnice jsou vidět pouhým okem a lze je najít na posteli a její konstrukci,“ říká Daniel Honzák.
Při zjištění štěnic je většina lidí v šoku
„Důrazně doporučujeme, aby lidé v tomto šoku nepřenášeli nábytek a věci ze zamořených prostor. Pokud by je přenášely v rámci bytu nebo bytového domu, hrozí výrazné riziko, že se štěnice zavlečou do prozatím čistých prostor. A stejně tak nedoporučujeme aplikovat komerčně dostupné prostředky ve formě sprejů, proti kterým jsou štěnice rezistentní. Můžete tím urychlit jejich migraci,“ upozorňuje host.
Štěnice sají lidskou krev
Štěnice se shromažďují v úkrytech a hnízdech. Z těchto úkrytů vylézají v noci sát lidskou krev. Zatím není potvrzené, že by štěnice přenášely infekční nemoci. Ovšem kousnutí štěnice je velmi nepříjemné. „U některých lidí vyvolává psychické problémy podobné posttraumatickému stresu,“ říká Daniel Honzák.
Úspěšná likvidace štěnic obvykle vyžaduje více zásahů
Prvním krokem je vhodný výběr účinné látky, dále pak důsledná aplikace. Po nastříkání účinné látky je důležité tyto povrchy nijak nečistit a nevysávat. Po zásahu se obyvatelé mohou do bytu vrátit zhruba po dvou hodinách. „Zásah je třeba, což vychází z životního cyklu štěnic, opakovat dvakrát až třikrát v rozmezí 14 až 21 dnů,“ vysvětluje host
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.