Z někdejšího ženského kláštera Rosa coeli v Dolních Kounicích zbyly působivé trosky

Z někdejšího ženského kláštera Rosa coeli v Dolních Kounicích zbyly působivé trosky
Klášter založil v Dolních Kounicích na jižní Moravě roku 1181 Vilém z Pulína pro ženský premonstrátský řád. V dalších staletích zažil klášter nejen časy rozkvětu, ale i úpadku. Ránu mu zasadili husité, náhodné požáry a hlavně zub času. Z kláštera sice zůstalo jen torzo, je ale pečlivě zakonzervované a působí uklidňujícím dojmem.
„V celém klášteře je cítit velmi silná pozitivní energie. Nejsilnější je před hlavním oltářem někdejšího kostela. Chodí sem třeba studenti před státnicemi, prý se jim tady dobře učí,“ prozrazuje průvodkyně Helena Marie Richterová.
Z oltáře bohužel zbyly už jen kamenné úlomky. Zrovna tak přišel kostel o svou střechu, v minulosti spadla dokonce třikrát. Nebe nad hlavami příchozích ale dává místu novou dimenzi a v létě tu dokonce pravidelně pořádají koncerty vážné hudby.
Zvláštní atmosféru mají také zbytky takzvané Křížové chodby. „Pod zemí celého obvodu křížové chodby jsou pohřbené jeptišky. Jejich hroby jsou tam ve třech patrech nad sebou. Když ženy do tohoto kláštera vstupovaly, dávaly slib, že klášter nikdy neopustí a většinou se jim to také povedlo,“ dodává průvodkyně.
Jeptišky žily naprosto izolované od ostatních lidí z okolí a nesměly mezi ně ani při bohoslužbách. Většinu času trávily obyvatelky kláštera modlitbami, věnovaly jim až osm hodin denně.
Klášter Rosa coeli patří Biskupství brněnskému, o průvodcovství a další služby pro turisty se ale stará místní radnice. Prostory jsou přístupné od přelomu března a dubna až do konce října, během hlavní letní turistické sezóny dokonce denně. Komentované prohlídky začínají každou hodinu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Německé město stahuje plakát proti obtěžování. Běloška na něm osahává chlapce tmavé pleti
-
Čeští vojáci v Pentagonu? Černochová jedná s Američany o dohodě, jež naší armádě otevře dveře
-
Sítě je kryjí před drony, dvorky před vedrem. Východní Ukrajinci už slibům Trumpa o příměří nevěří
-
ONLINE: ‚Klíčový týden pro Ukrajinu.‘ Zelenskyj očekává uzavření dohod i obnovu spravedlnosti