Yvetta Blanarovičová pomáhá rozvíjet talent dětí a mládeže
Yvetta Blanarovičová svým jménem a úsilím už 19 roků zastřešuje charitativní organizaci La Sophia. Cílem je rozvíjení talentu u dětí a mládeže.
Dočetl jsem se, že Vaše první roky v Praze nebyly úplně jednoduché. V šestnácti letech je člověk ještě dítě a Vy jste v šestnácti letech přišel na konzervatoř do Prahy. Jaké to bylo?
„Nebyla jsem zvyklá na to, že jsem bez maminy, a také jsem nebyla zvyklá na velké město a cítila jsem se tady strašně opuštěná a osamělá, protože v ročníku byly samé děti herců, skladatelů, měly ty maminy v Praze. A já jsem jim tak záviděla tu polévku, nedělní obědy. Opravdu jsem si prošla takovou horskou dráhou.“
Proto se na to ptám, jestli tam není nějaký základ toho, co děláte dnes.
„Myslím si, že ano. Když jsem přišla do Prahy, tak mi všichni přišli nesmírně bohatí, měli byty v Dejvicích, v Praze 1, na Vinohradech. Já jsem věděla, že mám jen talent, a že když nepřesvědčím lidi okolo, tak nic nedokážu a můžu jet domů, protože ta škola nic nezaručuje. Ale člověk nikdy není sám. To je jen takový vnitřní pocit, se kterým se dá pracovat. Ale může vás to neskutečně nastartovat.“
O projektu La Sophia čtu, že se zaměřuje na budoucnost, motivaci a cílevědomost dětí. To je to, o čem mluvíte?
„Když má člověk talent, to ještě vůbec nic neznamená. Těm dětem pořád říkám: Když na sobě nebudete pracovat, tak vám ten talent nepomůže. Můžete zpívat na svatbách, na zábavách, ale ničeho nedosáhnete. Ale pokud si chcete splnit svůj cíl, musíte na něm pracovat.“
Michelangelo řekl: Stoprocentní úspěch je jedno procento talentu a 99 procent práce.
„Přesně tak.“
Musíme říct to nejdůležitější: Jakým dětem je projekt určený?
„Je to pro děti od 7 do 18 let, které jsou hudebně a sportovně nadané a jsou z dětských domovů a sociálně znevýhodněných rodin. Než děti přijdou na akademii, musí si v červnu projít výběrovým řízením. Potom jedou na letní akademii. Už několik let těm sportovně nadaným dětem pomáhají repretrenéři, jako je třeba Vašek Černý, Aleš Čvančara, Tomáš Ujfaluši, Marek Jankulovski, Kamil Čontofalský, Standa Vlček, řada fotbalistů a vedou tréninky. Hudebně nadané děti, což je zpěv a hra na hudební nástroj, učí profesoři z konzervatoře na teorii a na nástroje, ale také profesionální muzikanti, kteří ty děti doprovází. A já s Michalem Davidem je tahám dopředu v interpretaci.“
Jak se děti dozvědí o tom projektu?
„Na webu LaSophia.cz můžou vyplnit přihlášku a navíc je velká kampaň.“
Můžou se přihlásit i jiné děti?
„Samozřejmě se můžou přihlásit i jiné děti, protože je pět výjimek. I těm dětem, jejichž rodiče mají na zaplacení akademie, měníme pohled na děti ze sociálně vyloučeného prostředí. Ty děti se setkají a ví, že na akademii není rozdíl v barvě pleti, odkud jsi, jaké máš tenisky, oblečení – my to tam absolutně anulujeme.“
Co tedy s těmi dětmi, které vyberete, dál bude? Jak to bude pokračovat?
„Když dokončí akademii, tak se každý den bodují od těch profesionálů a na konci září nebo na začátku října je velký galakoncert a tam je vyhlašování. Toho, kdo do projektu Talent La Sophia vstoupí, kompletně finančně podporujeme – platíme základní umělecké školy, sportovní vybavení, sportovní kluby, konzervatoři, internáty, cestovné, pořádáme výlety. Všechny děti nám studují na středních školách, konzervatořích, základních uměleckých školách, a všechny děti jsou ve sportovních, fotbalových klubech.“
Kolik dětí za těch 9 let bylo?
„Do projektu se každý rok dostane 60 dětí.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka