Leon Kuru: Toužím stát se kriminalistou

3. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Policie, ilustrační foto

Leon Kuru se odjakživa toužil stát kriminalistou a má k tomu dobře nakročeno. Osmnáctiletý student 3. ročníku střední školy veřejnoprávní v Třebechovicích chce v budoucnosti vyšetřovat vraždy jako kriminalista.

“Vždycky jsem se zajímal o postupy, o to, jak se případy řeší. Chtěl jsem si to zkusit a rád bych se tomu v budoucnosti věnoval. Chci se stát kriminalistou.”

Kriminalistou v jakém oboru?

“Chtěl bych se zaměřit na vraždy. To je můj sen.”

Není to trochu brutální?

“Není. Myslím si, že to je v pohodě. Nebojím se, mám na to žaludek – je to jen práce.”

Náchodský rodák představil obory, které se na škole vyučují:

“Kriminologie, penologie, ta je ale až ve 4. ročníku. Právo, Integrovaný záchranný systém, neboli nauka o všech bezpečnostních sborech, střelecká příprava a sebeobrana, na které se učíme různá bojová umění, a psychologie.”

Střílet se naučí každý

Už od 1. ročníku mají studenti výuku střelby a ta je především o dobré technice.

“Není to zase tak těžké v případě, že máte dobrého učitele. Střílet se naučí každý, ovšem ne ze dne na den – já se pořád ještě učím. Trvalo mi dva roky, než jsem to celé pojmul.”

Studenti absolvují několikadenní praxe se záchranáři nebo kurzy první pomoci.

“Mám za sebou praxi u zdravotní služby a absolvoval jsem zdravotnický kurz. Letos mě čeká cvičení s URNA (Útvar rychlého nasazení).”

Podpora rodiny, ale i nedůvěra

Podle jeho slov ho nejbližší rodina podporuje, setkává se ale i s nedůvěrou a předsudky, že studium nedovede do zdárného konce.

“Někdo mi věří, někdo ne. Říkají, že si najdu ženu a že školu nedodělám. Ale uvidí sami, že to dokážu. Moji blízcí mi věří a podporují mě. Na videu od Romea.tv říkám, že se chci stát policejním prezidentem, a taky že to dokážu.”

Od spolužáků dostává Leon Kuru podporu:

“Ve škole mě berou takového, jaký jsem. Já se nestydím za to, že jsem Rom, hrdě to o sobě hlásím. Není to o rase nebo o pleti, je to o člověku. Jak já k nim, tak oni ke mě.”

Mladý student motivoval ke studiu na střední škole i svého bratrance.

“Letos se na stejnou školu jako já dostal můj bratranec. Vyprávěl jsem mu o tom, jak to na ní probíhá. Také chtěl být od malička policista, hrávali jsme si spolu na ně. Zkusil to, dostal se a studuje v prvním ročníku.”

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?